Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Polska będzie finansować rozwój turystyki na BiałorusiProgram Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) za pieniądze z polskiego MSZ będzie realizował na Białorusi projekt wsparcia turystyki. Odpowiednią umowę podpisano w czwartek w Mińsku w obecności polskiego ambasadora – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Polska wesprze turystykę na Białorusi kwotą pół miliona dolarów. Już wcześniej polskie MSZ podpisało z UNDP umowę w tej sprawie i przekazało pieniądze. Wczoraj w Mińsku doszło do zawarcia umowy pomiędzy UNDP a białoruskim ministerstwem sportu i turystyki, które wspólnie będą realizować program.

Jak pisze PAP, pieniądze pójdą na wsparcie białoruskich firm z branży turystycznej. W ramach programu pracownicy tych firm przejdą szkolenia z najróżniejszych dziedzin, m.in. jak organizować kampanie informacyjne i marketingowe poza granicami Białorusi. Chodzi o to, aby skuteczniej promować główne atuty historyczne Białorusi, którymi według PAP są przyroda i dziedzictwo historyczne. Polskie władze liczą, że program ożywi wymianę turystyczną z Białorusią.

„Polska jest zainteresowana rozwojem współpracy transgranicznej z Białorusią, w tym turystyki. Chcielibyśmy, żeby jak najwięcej Polaków odwiedzało Białoruś, a Białorusinów – Polskę” – powiedział ambasador RP na Białorusi Artur Michalski podczas podpisania umowy między UNDP a białoruskim ministerstwem.

Autorzy programu mają także nadzieję, że przyczyni się on do powstania nowych miejsc pracy w białoruskim sektorze turystycznym. Jak pisze PAP 86 proc. rynku usług turystycznych na Białorusi znajduje się w rękach prywatnych. Sektor ten wytwarza 6 proc. PKB kraju.

Białoruskie władze w ostatnich latach wykonały kilka posunięć ułatwiających zagranicznym turystom przyjazd na Białoruś. W lipcu 2018 roku okres przebywania obywateli obcych państw na terytorium Białorusi bez konieczności posiadania wizy został wydłużony z 5 do 30 dni. Prawo do bezwizowego przekraczania granicy Białorusi mają jednak tylko ci obcokrajowcy, którzy dostaną się do tego kraju przez lotnisko międzynarodowe w Mińsku. Osobne przepisy o ruchu bezwizowym od 2016 roku obowiązują na terenach przy granicy z Polską. Turyści z Polski odwiedzający Grodno i rejon grodzieński, Kanał Augustowski, Puszczę Białowieską oraz Brześć i okolice mogą wjeżdżać na Białoruś bez wizy, o ile wykupią dokument uprawniający do indywidualnego bądź grupowego odwiedzania danego regionu w firmie turystycznej.

W 2018 roku na Białoruś przyjechało w celach turystycznych 4,7 mln osób.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/bialorus/polska-bedzie-finansowac-rozwoj-turystyki-na-bialorusi/
Tags: bélarus, kresy wshodnie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments