Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Komisja Europejska znów grozi Węgrom pozwem z powodu ustaw antyimigracyjnychKomisja Europejska zagroziła Węgrom, że pozwie je do unijnego Trybunału Sprawiedliwości za ustawy antyimigracyjne, będące częścią pakietu „Stop Soros” i domaga się zmiany przepisów.

W czerwcu ubiegłego roku Węgry przyjęły prawo nazywane „Stop Soros” („Zatrzymać Sorosa”). Zgodnie z nim osoby, które finansują wspomaganie bezprawnej imigracji albo prowadzą taką działalność regularnie, a także które dopuszczają się tego w celu osiągnięcia zysku materialnego albo w pasie 8 km od granicy, mogą trafić na rok do więzienia. W ramach wprowadzania pakietu zmieniono także konstytucję tak, by uniemożliwiała ona osiedlanie na Węgrzech „obcej populacji”. Nazwa pakietu pochodzi od nazwiska amerykańskiego miliardera George Sorosa, którego węgierskie władze oskarżają o działania zmierzające do zalania Europy migrantami.

Już w następnym miesiącu Komisja Europejska wszczęła procedury prawne mające na celu zmuszenie Węgier do rezygnacji z ich polityki migracyjnej. KE zagroziła, że wytoczy przeciwko Węgrom sprawę w Trybunale Sprawiedliwości UE, ponieważ uważa, że węgierskie przepisy azylowe oraz te dotyczące odsyłania imigrantów, „nie są zgodne z prawem Unii Europejskiej”.

Czytaj również: Tajny raport węgierskich służb dowodzi, że Soros stoi za proimigranckim lobby?

Kwestionowane przez KE przepisy przewidują też kary za pomoc imigrantom w składaniu wniosków o azyl lub o zezwolenie na pobyt, którą mogłyby udzielać pozarządowe organizacje węgierskie oraz międzynarodowe.

Węgierski rząd w odpowiedzi przesłał Brukseli wyjaśnienia. Po ich przeanalizowaniu Komisja uznała, że większość zgłoszonych przez nią zastrzeżeń nadal nie została uwzględniona i teraz zdecydowała się wysłać drugie upomnienie, o którym poinformowano w czwartek.

Zgodnie z procedurą, Węgry mają dwa miesiące na odpowiedź lub wprowadzenie zmian do pakietu ustaw. Jeśli tego nie zrobią lub jeśli złożone wyjaśnienia zostaną ponownie uznane za niepełne, to w trzecim etapie procedury Komisja skieruje pozew do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

https://kresy.pl/wydarzenia/komisja-europejska-znow-grozi-wegrom-pozwem-z-powodu-ustaw-antyimigracyjnych/
Tags: hongrie, politique, union européenne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments