Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

4 maja w Wilnie odbędzie się Parada Polskości

Zarząd Główny Związku Polaków na Litwie poinformował, że 4 maja w Wilnie odbędzie się Polskości – uroczysty z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą i Święta Konstytucji 3 maja. Tegoroczny przemarsz ulicami miasta będzie poświęcony 30-leciu .

„Organizowany z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz obchodów kolejnej rocznicy Konstytucji 3 maja świąteczny pochód jednoczy w swych szeregach Polaków zamieszkałych na Litwie. Zarząd Główny ZPL zwraca się do struktur Związku oraz polskich organizacji, instytucji, zespołów z prośbą o nieorganizowanie w tym dniu innych imprez i solidarne zjednoczenie się w świątecznym szeregu naszej polskiej jedności” – poinformowały organizacji.

Po raz pierwszy od 1939 r. pochód ulicami Wilna przemaszerował w 2004 r. Majowe przemarsze odbywają się co kilka lat. Ostatnio ulice wileńskiej starówki tonęły w biało-czerwonych barwach w 2018 r. Parada Polskości, która przeszła ulicami Wilna 5 maja br., zgromadziła około 10 tys. Polaków z Wilna i Wileńszczyzny, a także z dalszych zakątków Litwy: Żmudzi, Laudy, Kowieńszczyzny. W barwny i dynamiczny sposób społeczność polska uczciła , 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz 100-lecie niepodległości i Litwy.

https://kresy24.pl/4-maja-w-wilnie-odbedzie-sie-parada-polskosci/

Tags: lituanie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments