Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Piskorskiemu podwyższono kaucję – musi wpłacić pół miliona, by wyjść z aresztuSzef partii Zmiana Mateusz Piskorski musi wpłacić nie 300 tys., lecz pół miliona złotych kaucji, by opuścić areszt tymczasowy, w którym przebywa od ponad 2,5 roku. – podała Polska Agencja Prasowa.

W czwartek Sąd Apelacyjny rozważył odwołania od decyzji sądu niższej instancji z 18. grudnia o wypuszczeniu Piskorskiego na wolność za poręczeniem majątkowym w wysokości 300 tysięcy złotych. Odwołały się od niej zarówno prokuratura, jak i obrona. Sąd Apelacyjny zdecydował o podwyższeniu kaucji do 500 tys. złotych, jednocześnie uchylił Piskorskiemu zakaz działalności publicznej. „W pozostałym zakresie zaskarżone postanowienie utrzymać w mocy” – postanowił sąd. Oznacza to, że szef Zmiany, jeśli wyjdzie na wolność, będzie miał zatrzymany paszport, cztery razy w tygodniu będzie musiał zgłaszać się na policję i nie będzie mógł kontaktować się z nieprzesłuchanymi dotąd świadkami jego sprawy.

Zdaniem sądu podwyższenie wysokości zabezpieczenia było konieczne z uwagi na „uzasadnioną, grożącą oskarżonemu wysoką karę”. Dzisiejsze postanowienie jest prawomocne. Jak pisaliśmy, jeśli Piskorski lub ktoś w jego imieniu w ciągu 14 dni od uprawomocnienia się decyzji sądu wpłaci taką kwotę, polityk wyjdzie będzie mógł opuścić areszt.

„Sąd doszedł do wniosku, że nie ma potrzeby stosowania dalszego aresztu. Zobaczymy, czy ta kwota będzie do udźwignięcia” – cytuje PAP adwokata Mateusza Piskorskiego, Pawła Osika.

Mateusz Piskorski, były poseł Samoobrony i szef prorosyjskiej partii Zmiana został zatrzymany i aresztowany w maju 2016 roku pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji i od tamtej pory przebywa w areszcie. Jak pisała wówczas Gazeta Wyborcza, powołując się na swoje źródła, według Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Piskorski od 2013 r. do maja 2016 r. brał udział w „działalności rosyjskiego wywiadu cywilnego, skierowanej przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, poprzez uczestniczenie w spotkaniach operacyjnych z osobami stanowiącymi kontakty służb wywiadu, przyjmowanie zadań operacyjnych celem propagowania rosyjskich interesów i manipulowania nastrojami polskiego społeczeństwa, pobierając na tę działalność środki finansowe oraz wynagrodzenie”. Później informowano również o „wątku chińskim” w sprawie Piskorskiego.

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/piskorskiemu-podwyzszono-kaucje-musi-wplacic-pol-miliona-by-wyjsc-z-aresztu/

Tags: empire du mal, police politique en russie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments