Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Salvini: mam nadzieję, że Francuzi pozbędą się MacronaMatteo Salvini nazwał prezydenta Francji Emmanuela Macrona „strasznym prezydentem” i wyraził nadzieję, że Francuzi pozbędą się go. Słowa wicepremiera Włoch i lidera prawicowej Ligi padły we wtorek w transmitowanym na żywo przemówieniu w mediach społecznościowych.

Jak podaje agencja AP, Salvini zaatakował Macrona za to, że „mówi wiele, lecz ma niewielkie osiągnięcia, poucza na temat wielkoduszności, a potem zatrzymuje tysiące migrantów na granicy z Włochami”. Włoski wicepremier zapewniał przy tym, że nie ma pretensji do narodu francuskiego, lecz do samego Macrona.

„Jeśli Macron jest tak dobry, może to udowodnić wpuszczając tysiące uchodźców, którzy są we Włoszech i którym obiecał gościnę razem z innymi europejskimi krajami.” – cytuje słowa Salviniego AP.

Jak pisze dpa, lider Ligi posunął się do wyrażenia nadziei, że „Francuzi pozbędą się strasznego prezydenta”. Pomóc mają w tym majowe wybory do Parlamentu Europejskiego. „Francuzi zdołają odzyskać swoją przyszłość i swoją dumę, źle reprezentowane przez postać taką jak Macron” – mówił Salvini wyrażając nadzieję, że Francuzi poprą w wyborach Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen.

Jak zauważa AP, wystąpienie Salviniego nastąpiło dzień po wezwaniu włoskiej ambasador do francuskiego MSZ. Włoska dyplomatka została wezwana z powodu wypowiedzi wicepremiera Włoch Luigi di Maio, który zarzucił Francji prowadzenie w Afryce neokolonialnej polityki, która zubaża ten kontynent i wygania Afrykańczyków do Europy. Według AP Di Maio chodziło o nakłanianie afrykańskich krajów używających jako waluty franka CFA do wykupywania francuskich obligacji w celu finansowania wydatków publicznych we Francji. W odpowiedzi francuskie MSZ poprosiło włoską ambasador Teresę Castaldo o wyjaśnienie „nieprzyjaznych i bezpodstawnych” komentarzy, mających godzić w „partnerstwo francusko-włoskie”.

Napięcia próbował łagodzić premier Włoch Giuseppe Conte mówiąc, że Di Maio chodziło o kwestionowanie skuteczności globalnej polityki a nie podważanie „silnych i stabilnych” relacji między Włochami a Francją.

Przypomnijmy, że wcześniej w styczniu br. Salvini i Di Maio wyrazili poparcie dla antyrządowego ruchu „żółtych kamizelek” we Francji.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/europa-zachodnia/salvini-mam-nadzieje-ze-francuzi-pozbeda-sie-macrona/
Tags: france, italie, politique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments