Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Polski konsul wydalony z Norwegii – bronił polskich rodzin przed odbieraniem dzieciMinisterstwo Spraw Zagranicznych Norwegii zdecydowało się wydalić kierownika wydziału konsularnego w ambasadzie RP w tym kraju Sławomira Kowalskiego.

O decyzji o wydaleniu polskiego konsula z Norwegii MSZ tego kraju poinformowało w poniedziałek. „Możemy potwierdzić, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało Polskę do odwołania tego konsula” – portal telewizji Polsat cytuje rzeczniczkę norweskiej dyplomacji Anę Haavardsdatter Lunde. Jak powiedziała urzędniczka – „przyczyną decyzji o wydaleniu jest niezgodna z rolą dyplomaty działalność konsula w kilku sprawach konsularnych, w tym jego niewłaściwe zachowanie wobec funkcjonariuszy publicznych”.

Władzom Norwegii nie spodobała się działalność konsula Kowalskiego w obronie praw polskich rodziców. Jak podaje Polsat, Kowalski podjął działania w sprawie 150 polskich rodzin, którym norweska instytucja publiczna Barnevernet odebrała lub próbowała odebrać dzieci.

W 2016 roku Kowalski otrzymał tytuł „Konsula Roku” w konkursie organizowanym przez polskie MSZ „za adekwatne działania i umiejętną współpracę ze stroną norweską w sprawach małoletnich obywateli polskich, znajdujących się pod opieką miejscowych służb socjalnych”. Kowalski pracował w Oslo od 2014 roku. Ma trzy tygodnie na opuszczenie terytorium Norwegii.

Działalność Barnevernet jest przedmiotem krytyki w wielu państwach, które uważają, że jej urzędnicy zbyt pochopnie, na podstawie wątpliwych pretekstów podejmują daleko idące działania włącznie z odbieraniem dzieci ich rodzicom i umieszczaniem potomstwa w rodzinach zastępczych. W 2017 r. do Polski uciekła Norweżka Silje Garmo, której Barnevernet odebrał jedno dziecko i próbował odebrać kolejne, pod pretekstem nadużywania przez Garmo środków przeciwbólowych. W grudniu 2018 roku władze Polski udzieliły Garmo azylu, tym samym stała się ona pierwszym oficjalnym uchodźcą z Norwegii od czasu drugiej wojny światowej.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/europa-polnocna/polski-konsul-wydalony-z-norwegii-bronil-polskich-rodzin-przed-odbieraniem-rodzin/
Tags: politique, pologne, union européenne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments