Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

92-letnia łączniczka AK z Białorusi odeszła na wieczną wartę

Ze smutkiem i żalem informujemy, że   18 stycznia 2019 roku w wieku 92 lat odeszła na wieczną wartę łączniczka Armii Krajowej, obozów stalinowskich, ppor. Bronisława Kurłowicz ps. „Kwiatek”. O śmierci poinformował portal znadniemna.pl.

Śp. Bronisława Kurłowicz z domu Waszkielewicz urodziła się 7 sierpnia 1926 roku we wsi Sobolany, gmina , powiatu grodzieńskiego, województwa białostockiego .

Wychowywana w duchu patriotyzmu po wybuchu II wojny światowej, jako kilkunastoletnia dziewczyna podjęła współpracę w charakterze łączniczki z oddziałami Armii Krajowej, walczącymi na terenie – Porzecze – .

Po zaprzysiężeniu, jako łączniczka oddziałów, należących do 77. Pułku Piechoty , dowodzonych przez legendarnego akowskiego dowódcę ppor. Czesława Zajączkowskiego „Ragnera”, Bronisława Kurłowicz przyjęła pseudonim „Kwiatek”.

Z polską partyzantką była związana do końca wojny, a nawet po tym, kiedy teren Grodzieńszczyzny został ponownie okupowany przez Sowietów.

Aresztowana przez 15 grudnia 1947 roku w rodzinnym domu łączniczki w Sobolanach, skąd została przewieziona do w Grodnie.

Za działalność w Armii Krajowej Bronisława Kurłowicz została skazana na 10 lat łagrów i 5 lat pozbawienia praw obywatelskich. Karę odbywała w Mordowskiej ASRR. Na wyszła w grudniu 1955 roku i wróciła do rodzinnych Sobolan.

Śp. Bronisława Kurłowicz całą resztę życia spędziła w rodzinnej wsi pracując na gospodarstwie. Po powstaniu przy Związku Polaków na Białorusi Stowarzyszenia Żołnierzy AK, przystąpiła do tej organizacji dając świadectwo wierności złożonej kiedyś przysiędze na wierność Polsce.

Przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych RP śp. ppor. Bronisława Kurłowicz w 2015 roku została odznaczona medalem Pro Patria, a w 2016 roku – Medalem „Obrońcy Ojczyzny 1939-1945”.

Grodno, 26.02.2015 roku. Wizyta ministra Jana Stanisława Ciechanowskiego – szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdSKiOR) w Grodnie przed Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Grodno, dnia 9 grudnia 2016 roku. Uroczystość wręczenia medali „Obrońcy Ojczyzny 1939-1945”. Minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych RP złożył swoim podopiecznym z Białorusi życzenia z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

Cześć Jej Pamięci!

https://kresy24.pl/92-letnia-laczniczka-ak-z-bialorusi-odeszla-na-wieczna-warte/
Tags: 2ème guerre mondiale, bélarus, empire du mal, kresy wshodnie, occupation par les russes, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments