Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Prezydent Duda odznaczył zasłużonych dla rozwoju polsko-litewskiej współpracy. Kogo?Postanowieniem z dnia 4 grudnia 2018 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przyznał wysokie ordery i odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla rozwoju polsko-litewskiej współpracy w obszarze kultury, nauki, mediów oraz osobom zaangażowanym w działalność na rzecz społeczności polskiej na Litwie.

Odznaczenia zostały przyznane m. in. Robertowi Mickiewiczowi, redaktorowi naczelnemu „Kuriera Wileńskiego”, Jadwidze , opiekunce Cmentarza Bernardyńskiego, politologowi Andrzejowi Pukszto, lekarz Krystynie Rotkiewicz, redaktorowi Wilnoteki Janowi Wierbielowi i wielu innym.

Uroczystość wręczenia odznaczeń odbędzie się 22 stycznia 2019 roku w Pałacu Paców w Wilnie, podczas noworocznego spotkania z przedstawicielami świata kultury, organizowanego przez Ambasador RP na Litwie Urszulę Doroszewską oraz Dyrektora Instytutu Polskiego w Wilnie Marcina Łapczyńskiego. W uroczystości udział weźmie Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski, który wręczy odznaczenia, oraz Minister Kultury Republiki Litewskiej Mindaugas Kvietkauskas.

Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP odznaczony został pośmiertnie:
prof. Algis Kalėda (1952-2017) – wybitny polonista i lituanista, znawcą literatury polskiej, badacz polsko-litewskich związków kulturowych, tłumacz, krytyk literacki i pedagog, współtwórca wileńskiej polonistyki za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-litewskiej współpracy kulturalnej, za popularyzowanie polskiej kultury oraz działalność naukową, translatorską i dydaktyczną.

Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP odznaczony został:
Romualdas Budrys – dyrektor Litewskiego Muzeum Sztuki za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-litewskiej współpracy kulturalnej, za popularyzowanie polskiej kultury, w tym organizację kilkudziesięciu wystaw prezentujących polską sztukę, historię i kulturę.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP odznaczeni zostali:
Irena Aleksaitė – tłumaczka literatury polskiej za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-litewskiej współpracy kulturalnej, za popularyzowanie polskiej kultury, w szczególności literatury.

Lolita Jablonskienė – dyrektor Narodowej Galerii Sztuki w Wilnie, za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-litewskiej współpracy kulturalnej, za popularyzowanie polskiej kultury, w tym organizację wielu wystaw i projektów prezentujących polskich twórców.

Kęstutis Kuizinas – dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej w Wilnie za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-litewskiej współpracy kulturalnej, za popularyzowanie polskiej kultury, w tym organizację wielu wystaw i projektów promujących polską sztukę współczesną.

Mindaugas Kvietkauskas – wieloletni dyrektor Litewskiego Instytutu Literatury i Folkloru, od stycznia 2019 Minister Kultury Republiki Litewskiej za za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-litewskiej współpracy kulturalnej, za popularyzowanie polskiej kultury, literatury, w tym za promocję postaci i twórczości, m.in. Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej.

Robert – redaktor naczelny „Kuriera Wileńskiego” za wybitne zasługi w działalności na rzecz społeczności polskiej na Litwie i rozwoju polskojęzycznych mediów.

Jadwiga Pietkiewicz – wieloletnia działaczka społeczna, opiekunka Cmentarza Bernardyńskiego w Wilnie za wybitne zasługi w działalności na rzecz społeczności polskiej na Litwie.

Kazys Uscila – tłumacz literatury polskiej za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-litewskiej współpracy kulturalnej, za popularyzowanie polskiej kultury, w szczególności literatury.

Markas Zingeris – dyrektor Państwowego Wileńskiego Muzeum Żydowskiego im. Gaona za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-litewskiej współpracy kulturalnej, za popularyzowanie polskiej kultury, prowadzenie rozważnego dialogu międzykulturowego i wkład w rozwój polsko-żydowsko-litewskich stosunków.

Złotym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali:
Raminta Jurenaitė – wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie za zasługi w rozwijaniu polsko-litewskiej współpracy kulturalnej, za popularyzowanie polskiej kultury, w szczególności polskiej sztuki współczesnej.

Vyturys Jarutis – tłumacz literatury polskiej za zasługi w rozwijaniu polsko-litewskiej współpracy kulturalnej, za popularyzowanie polskiej kultury, w szczególności polskiej literatury.

Andrzej Pukszto – politolog, wykładowca Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie za zasługi w rozwijaniu polsko-litewskiej współpracy, za działalność na rzecz społeczności polskiej na Litwie.

Krystyna Rotkiewicz – lekarz, członkini Polskiego Stowarzyszenia Medycznego na Litwie za zasługi w rozwijaniu polsko-litewskiej współpracy, za działalność na rzecz społeczności polskiej na Litwie oraz popularyzację wiedzy na temat profesora Kazimierza Pelczara.

Jan Wierbel – dziennikarz, redaktor Wilnoteki za zasługi w rozwijaniu polsko-litewskiej współpracy, za działalność na rzecz społeczności polskiej na Litwie i rozwoju polskojęzycznych mediów.

Arvydas Žalpys – dyrektor galerii Meno parkas w Kownie za zasługi w rozwijaniu polsko-litewskiej współpracy kulturalnej, za popularyzowanie polskiej kultury, w szczególności polskiej sztuki współczesnej.

Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczona została:
Ieva Šadzevičienė – dyrektor Centrum Tolerancji Państwowego Wileńskiego Muzeum Żydowskiego im. Gaona oraz Muzeum Samuela Baka za zasługi w upamiętnianiu polsko-litewskiego dziedzictwa kulturowego, w tym prowadzenie rozważnego dialogu międzykulturowego i wkład w rozwój polsko-żydowsko-litewskich stosunków.

Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczony został:
Vytautas Toleikis – pedagog, nauczyciel za zasługi w upamiętnianiu polsko-litewskiego dziedzictwa kulturowego.

Ponadto, medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis w stopniu brązowym odznaczony został:
Mindaugas Kavaliauskas – dyrektor Festiwalu Fotograficznego „Kaunas Photo”, za promocję polskiej fotografii na Litwie.

Podczas uroczystości zostaną także wręczone specjalne podziękowania za wsparcie projektów promujacych polską kulturę na Litwie firmom , AB Ventus Nafta oraz Polskim Liniom Lotniczym LOT. Dzięki wsparciu, udało się zrealizować szereg ważnych projektów, m.in. 18. Festiwal Filmu Polskiego na Litwie, a także litewską premierę spektaklu „Dziady“ w reż. śp. Eimuntasa Nekrošiusa podczas festiwalu „Sirenos“.

https://kresy24.pl/prezydent-duda-odznaczyl-zasluzonych-dla-rozwoju-polsko-litewskiej-wspolpracy/

Tags: lituanie, politique, pologne
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments