Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Ks. Isakowicz-Zaleski: Duda i Poroszenko dogadali się ws. ustawy o IPNWidać, że decyzja Trybunału Konstytucyjnego ws. ustawy o IPN w części dotyczącej zbrodni ukraińskich nacjonalistów, to szyty grubymi nićmi układ między prezydentami Andrzejem Dudą i Petrem Poroszenką, a haniebny ruch TK to spełnienie roli instytucji całkowicie zależnej od władzy – mówi portalowi Kresy.pl ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Jak pisaliśmy, Trybunał Konstytucyjny uchylił w czwartek przepisy nowelizacji ustawy o IPN wprowadzające kary za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Nowelizację ustawy o IPN zaskarżył do TK prezydent Andrzej Duda. Argumentował, że sformułowania „ukraińscy nacjonaliści” oraz „Małopolska Wschodnia” są nieprecyzyjne.

– Decyzja Trybunału Konstytucyjnego podjęta na wniosek prezydenta Andrzeja Dudy jest kolejnym skrzywdzeniem rodzin ofiar ludobójstwa na Kresach Wschodnich, a także wszystkich środowisk, które od dziesiątków lat walczą o prawdę i pamięć o tych ofiarach – powiedział w rozmowie z portalem Kresy.pl ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Według TK przepisy te były niezgodne z konstytucją poprzez swoją „nieprecyzyjność”. Chodziło o sformułowania „ukraińscy nacjonaliści” i „Małopolska Wschodnia”. Jak mówił sędzia Andrzej Zielonacki, „ich znaczenia ani nie zostały sformułowane w ustawie, ani nie można ich zrekonstruować w sposób niebudzący wątpliwości w oparciu o konotacje występujące w języku powszechnym”. Zdaniem TK ustawa o IPN nie precyzuje, kim są „ukraińscy nacjonaliści” – ukraińskimi ugrupowaniami zbrojnymi i strukturami politycznymi czy każdym, kto utożsamiał się z ideami ukraińskiego ruchu narodowego.

Zdaniem księdza, uzasadnienie to jest absurdalne.

– Po pierwsze, w okresie międzywojennym jednoznacznie określano terytorium Wschodniej Małopolski, co dotyczyło województw tarnopolskiego, stanisławowskiego i lwowskiego, które wówczas sięgało do Rzeszowa, obejmując część obecnego Podkarpacia. Do układów w Poczdamie na nazwa obowiązywała. Dopiero w 1945 roku nastąpiło przesunięcie granic. Tak więc nazwa ta wskazuje jednoznacznie, gdzie to ludobójstwo zostało dokonane.

– Natomiast określenie „ukraińscy nacjonaliści” tak samo jednoznacznie wskazuje sprawców. Mogą to być członkowie organizacji, jak OUN, UPA, czy Waffen-SS Galizien, ale także ci Ukraińcy, którzy pod wpływem ukraińskiej ideologii nacjonalistycznej na własną rękę mordowali Polaków bądź współpracowali z UPA przy mordach. To są sztuczki prawne – zaznacza ks. Isakowicz-Zaleski.

Zdaniem duchownego to, że niemal natychmiast prezydentowi Dudzie podziękował prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, w dodatku po polsku, jest bardzo znamienne. – Widać, że to szyty grubymi nićmi układ między obu prezydentami. Dogadali się ze sobą, a Trybunał miał tylko spełnić rolę instytucji całkowicie zależnej od władzy, wykonując taki haniebny ruch.

Ks. Isakowicz-Zaleski dodaje, że sprawa jest tym bardziej bolesna z dwóch powodów:

– Trzy lata temu podczas kampanii wyborczej Andrzej Duda obiecywał prawdę i pamięć o pomordowanych. Nie tylko nie dotrzymał tej obietnicy, ale tym swoim ostatnim działaniem sprzeniewierzył się sprawie. Po drugie, w tym roku obchodzimy 75. rocznicę apogeum ludobójstwa, ale tym razem nie na Wołyniu, ale właśnie w Małopolsce Wschodniej, na Lubelszczyźnie. Widać tu kompletny brak wyczucia, wrażliwości Polaków i rodzin pomordowanych, co w bardzo negatywnym świetle stawia tak pana prezydenta, jak i Trybunał Konstytucyjny.

Ukraińskie władze od początku protestowały przeciw uchwalonej w styczniu 2018 roku nowelizacji ustawy o IPN wprowadzającej kary grzywny lub więzienia za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów. Ukraińskie MSZ uznało ją za „jednostronne podejście do wydarzeń historycznych”. Jako przykład takiego podejścia podawano „niewłaściwe wykorzystywanie w oficjalnym dokumencie Rzeczypospolitej Polskiej nazwy części terytorium współczesnej Ukrainy” – chodziło najprawdopodobniej o użycie nazwy „Małopolska Wschodnia”. Protestowali także sami ukraińscy nacjonaliści organizując pikiety polskich placówek dyplomatycznych na Ukrainie.

Warto zauważyć, że zarówno prezydent Duda zaskarżając nowelizację, jak i TK przyznając mu rację, wskazywał tylko na pojęcie „Małopolski Wschodniej”, które było kwestionowane przez stronę ukraińską jako „rewizjonistyczne”. Nie wskazywano natomiast na niedookreśloność pojęcia „Wołyń”, które na Ukrainie nie budzi kontrowersji i przez stronę ukraińską nie zostało oprotestowane. Świadczy to o tym, że zaskarżając i uchylając nowelizację kierowano się głównie argumentami płynącymi ze strony ukraińskiej.

PRZECZYTAJ: Ambasada Ukrainy: zmiany w ustawie o IPN nie spełniają naszych oczekiwań, liczymy na orzeczenie TK

https://kresy.pl/publicystyka/ks-isakowicz-zaleski-duda-i-poroszenko-dogadali-sie-ws-ustawy-o-ipn/
Tags: 2ème guerre mondiale, kresy wshodnie, politique, pologne, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments