Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

17 stycznia 1944 roku we wsi Połowce zgrupowanie UPA dokonało masakry na 26 Polakach17 stycznia 1944 roku we wsi Połowce w obwodzie tarnopolskim 200 osobowe zgrupowanie UPA dokonało masakry na 26 Polakach. Celem ukraińskich szowinistów była również tamtejsza parafia rzymskokatolicka. Nie był to jednak typowy pogrom polegający na spaleniu wsi. Upowcy wkroczyli do niej, a następnie porwali do lasu swoje przyszłe ofiary wśród których były kobiety i dzieci.

Opis tej zbrodni, który znaleźć można w książce Aleksandra Kormana "Zbrodnia OUN-UPA w Połowcach" przytaczam poniżej:
" W kilka dni później z miasteczka Jagielnica, położonego opodal, nadeszła wiadomość, że 21 stycznia 1944 r. niemieccy funkcjonariusze SS w czasie polowania na zwierzynę leśną natknęli się przypadkowo na trupy wystające spod śniegu i gałęzi. Ciała pomordowanych -- dorosłych i dzieci -- przysypane były cienką warstwą ziemi i przykryte gałęziami. Z udziałem niemieckiej żandarmerii i policji kryminalnej odkryto i wyjęto z tej świeżej mogiły 26 nagich zwłok, które zostały ułożone na polanie i zidentyfikowane. Stwierdzono urzędowo, że ofiary przed uśmierceniem były rozebrane do naga, męczone i torturowane. Twarze ofiar były zmasakrowane przez obcinanie nosów, uszu, rozcięcie szyi, wykłucie oczu, duszenie za pomocą sznurów- arkanów sporządzonych ze skręconego przędziwa i namydlanych, by się szybciej i łatwiej zaciskały. Zmasakrowane zwłoki ze sznurami na szyjach przedstawiały widok przerażający"

Na zdjęciu kościół pod wezwaniem Piotra i Pawła w Połowcach.
Jedną z cichych bohaterek jest nieznana z imienia i nazwiska Ukrainka, która ocaliła dwoje polskich dzieci, oświadczając upowcom, że jest ich matką.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=150160485974311&set=gm.2127340984047664&type=3&theater
Tags: 2ème guerre mondiale, kresy wshodnie, pologne, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments