Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Określenie „ukraińscy nacjonaliści” jest niekonstytucyjne! Prezydent Poroszenko zadowolony z wyrokuPrzepisy nowelizacji ustawy o IPN w zakresie użytych pojęć „ukraińscy nacjonaliści” i „Małopolska Wschodnia” są niezgodne z zasadą określoności przepisów prawa i w związku z tym zostały uznane za niekonstytucyjne – orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny. Przepisy zaskarżył prezydent Andrzej Duda wskazując, że pojęcia „ukraińscy nacjonaliści” i „Małopolska Wschodnia” są nieprecyzyjne.

– Trybunał stwierdza, że tworząc zakwestionowane przepisy ustawodawca posłużył się zwrotami o nieokreślonym desygnacie. Ich znaczenia ani nie zostały sformułowane w ustawie, ani nie można ich zrekonstruować w sposób niebudzący wątpliwości w oparciu o konotacje występujące w języku powszechnym – powiedział w uzasadnieniu wyroku sędzia TK Andrzej Zielonacki.

– Ustawa o IPN w ogóle nie precyzuje, czy przez „ukraińskich nacjonalistów” należy rozumieć tylko zorganizowane struktury polityczne lub paramilitarne, których członkowie brali udział w czynach wymierzonych przeciw władzy państwowej oraz ludności cywilnej, czy też każdego, kto utożsamiając się z ideami ukraińskiego ruchu narodowego działał przeciw państwu polskiemu i jego obywatelom w czasie II RP, II wojny światowej i w okresie powojennym – wyjaśnił sędzia Zielonacki.

Sprawę rozpatrywało pięciu sędziów: Julia Przyłębska, Andrzej Zielonacki, Grzegorz Jędrejek, Zbigniew Jędrzejewski i Michał Warciński.

Z wyroku Trybunału Konstytucyjnego zadowolony jest prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. – Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z Konstytucją wyrazy dot. „ukraińskich nacjonalistów” i „Małopolski Wschodniej”. Dziękuję Panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie za inicjatywę postępowania w TK, i Trybunałowi za orzeczenie. Działamy dalej na rzecz partnerstwa – napisał Poroszenko na Twitterze.

Wicepremier Ukrainy Pawło Rozenko oświadczył, że orzeczenie TK to prawne potwierdzenie stanowiska władz Ukrainy. „Ta decyzja zamyka jedną z zasadniczych dla nas kwestii, która w ostatnim czasie wywoływała poważne napięcia w dwustronnych relacjach ukraińsko-polskim. Oczekuję na kontynuację dialogu i rozwiązanie wszystkich problematycznych spraw między naszymi państwami, które narastały od dziesięcioleci” – napisał Rozenko na Facebooku.Nasz komentarz: I to byłoby na tyle, jeśli chodzi o obronę dobrego imienia Polski i Polaków poprzez nowelizację ustawy o IPN. Najpierw wykastrowano ją pod żydowskie dyktando wyrzucając zapis dotyczący karania za przypisywanie Polsce zbrodni III Rzeszy. Teraz wyleciał przepis umożliwiający karanie za negowanie przeprowadzonego przez Ukraińców ludobójstwa na Polakach na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej. Taki prezent od PiS dla Ukrainy w Roku Bandery. Ręce opadają.

https://wprawo.pl/2019/01/17/okreslenie-ukrainscy-nacjonalisci-jest-niekonstytucyjne-prezydent-poroszenko-zadowolony-z-wyroku-tk/?fbclid=IwAR1M25Fixf-SS_rkyl1PYC3pXSoa64xt4Ba_ab8CG60_C-tOedErjGagFVs
Tags: 2ème guerre mondiale, kresy wshodnie, politique, pologne, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments