Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

TK uchylił przepisy ustawy o IPN o zbrodniach ukraińskich nacjonalistówTrybunał Konstytucyjny uchylił w czwartek przepisy nowelizacji ustawy o IPN wprowadzające kary za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Według TK przepisy te były niezgodne z konstytucją poprzez swoją „nieprecyzyjność”. – podaje radio RMF FM.

Nowelizację ustawy o IPN zaskarżył do TK prezydent Andrzej Duda. Skarga prezydenta dotyczyła przepisów o penalizacji przypisywania Polsce i Narodowi Polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy oraz przepisów nakładających kary za tzw. kłamstwo wołyńskie – zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów. Prezydent argumentował, że sformułowania „ukraińscy nacjonaliści” oraz „Małopolska Wschodnia” są nieprecyzyjne. Trybunał zajął się dzisiaj tylko przepisami o zaprzeczaniu zbrodniom ukraińskich nacjonalistów, ponieważ pozostałe zaskarżone przepisy zostały uchylone przez Sejm podczas ekspresowej nowelizacji w czerwcu ub.roku po protestach m.in. USA i Izraela.

Trybunał stwierdza, że tworząc zakwestionowane przepisy ustawodawca posłużył się zwrotami o nieokreślonym desygnacie. Ich znaczenia ani nie zostały sformułowane w ustawie, ani nie można ich zrekonstruować w sposób niebudzący wątpliwości w oparciu o konotacje występujące w języku powszechnym – cytuje RMF FM słowa sędziego TK Andrzeja Zielonackiego ogłaszającego uzasadnienie wyroku. Zdaniem TK ustawa o IPN nie precyzuje, kim są „ukraińscy nacjonaliści” – ukraińskimi ugrupowaniami zbrojnymi i strukturami politycznymi czy każdym, kto utożsamiał się z ideami ukraińskiego ruchu narodowego. Jak pisze RMF FM, za pojęcie niedookreślone, niezgodne z zasadą określoności przepisów prawa, uznano również „Małopolskę Wschodnią”.

PRZECZYTAJ: Ks. Isakowicz-Zaleski: prezydent jest niereformowalnym naśladowcą mitu Giedroycia i cofa się pod ukraińską presją

Jak podała Polska Agencja Prasowa, sprawę rozpatrywało pięciu sędziów – Julia Przyłębska, Andrzej Zielonacki, Grzegorz Jędrejek, Zbigniew Jędrzejewski i Michał Warciński.

Warto zauważyć, że zarówno prezydent Duda zaskarżając nowelizację, jak i TK przyznając mu rację, wskazywał tylko na pojęcie „Małopolski Wschodniej”, które było kwestionowane przez stronę ukraińską jako „rewizjonistyczne”. Nie wskazywano natomiast na niedookreśloność pojęcia „Wołyń”, które na Ukrainie nie budzi kontrowersji i przez stronę ukraińską nie zostało oprotestowane. Świadczy to o tym, że zaskarżając i uchylając nowelizację kierowano się głównie argumentami płynącymi ze strony ukraińskiej.

PRZECZYTAJ: Ambasada Ukrainy: zmiany w ustawie o IPN nie spełniają naszych oczekiwań, liczymy na orzeczenie TK

Komentarze:

Roman1 @Roman1:
Może dołączyć do polskiego hymnu: Ukraina, Ukraina nade wszystko.

banderapadlina @banderapadlina:
Widać jakich mamy śmieciarzy polskojęzycznych meneli począwszy od urzędów skończywszy na maliniaku te ścierwa upadlają naród polski jeszcze gorzej jak za komuny dla nich polskość to nienormalność jak powiedział ryży folksdojcz do póki będą rządzić szumowiny POPIS nasz kraj będzie pośmiewiskiem na arenie światowej

lp @lp:
Jaki kraj taki trybunał. Mi nic innego (oprócz słów właściwych pijanym sierżantom) nie przychodzi na myśl jak tylko – hańba!

Wolyn1943 @Wolyn1943:
Bez względu na werdykt Trybunału, nic z Ukraińców nie zmyje piętna zbrodni ludobójstwa, jakiego dokonali na narodzie polskim!

jwu @jwu:
No to Wiatrowycz odpija szampana.A wybiegając w przyszłość nie zdziwmy się, jeżeli rozdział poświęcony ludobójstwu na kresach wschodnich IIRP ,zniknie z książek do nauki historii w Polsce.Zniknie ,bo godzi we wrażliwość banderowców z za rzeki.Którzy na rzeźnikach budują swoją tożsamość.Jednocześnie zaczynam obawiać się kar,które będą stosowane wobec Polaków ,jeżeli któryś z nich zwróci uwagę dla Ukraińca (w Polsce) obnoszącego się z symboliką banderowską i nazwie go banderowcem ? A tak na marginesie ,kiedy obserwuję wszystkie potknięcia partii rządzącej ,odnoszę wrażenie ,że albo są tak pewni siebie przed wyborami,lub chcą (celowo)pozbawić się władzy?

dls Maverick @dls Maverick:
Ale to przeciez PiS milczy na temat tych zbrodni, tak jak o wyzwoleniu Polski w 1945 przez nowo-wykletych polskich zolnierzy z LWP.

Yogi @Yogi:
No i tyle w temacie. To był ostatni gwóźdź do ich trumny.

Wolyn1943 @Wolyn1943:
Zadziwiająco szybko zareagował prezydent Poroszenko, który już zdążył podziękować prez. Dudzie i Trybunałowi za decyzję. O ile podziękowań od Ukraińców A. Duda mógł się spodziewać, o tyle na wyrazy wdzięczności ofiar ukraińskiego bestialstwa i Ich rodzin, prezydent liczyć już nie powinien. Ci, podziękują mu przy urnie wyborczej!

uvara @uvara:
Ukraińscy politycy, łącznie z ich mediami rzucili się na ten news jak Teksio na szynkę, widać że traktują to jako wielki triumf i dziejową sprawiedliwość a dla nas to po prostu kolejna upokarzająca nauczka, że to co Pan zza Wielkiej Wody powie, to Polak ze spuszczona głową pokornie wykona.

Kojoto @Kojoto:
Czy Polacy zagłosują wreszcie na Polską reprezentację? Czy będzie wciąż wybór między sprzedawczykami z SLD-PiS-PO i ich pochodnych, albo pajacami pokroju Kukiza, który wypłynął na tym, że był znany. Podejrzewam, że więcej głosów na prezydenta dostała by
znana ongiś wśród diskomułów Doda, niż np profesor Jacek Bartyzel… tragedia.

zefir @zefir:
Tu nie ma co dumać,mamy bowiem do czynienia z ewidentną zdradą Polski,Polaków i polskości!

Willgraf @Willgraf:
no Michaiło Duda i Juda Polin zeszmacili Polskę do roli ścierki zydowsko banderowskiej – a więc WOJNA z Narodem jest FAKTEM..okupacja to fakt


https://kresy.pl/wydarzenia/polska/pilne-tk-uchylil-przepisy-ustawy-o-ipn-o-zbrodniach-ukrainskich-nacjonalistow/
Tags: 2ème guerre mondiale, kresy wshodnie, politique, pologne, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments