Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Zbigniew Ziobro: mamy projekt nowego Kodeksu karnego. Przewiduje zaostrzenie kar

- Nie może być tak, że sprawcy wyjątkowo ciężkich przestępstw dostają niewysokie wyroki, dlatego też przygotowaliśmy projekt Kodeksu karnego, który zakłada zdecydowane zaostrzenie kar za tego typu przestępstwa. Projekt ten jest gotowy, czeka tylko na decyzję premiera – powiedział na antenie radiowej Jedynki prokurator generalny i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Zbigniew Ziobro
Zbigniew Ziobro

Tydzień przed tym, jak zabójca Pawła Adamowicza Stefan W. miał opuścić więzienie, jego matka ostrzegła gdańską policję, że jest zaniepokojona zachowaniem syna. Ta zwróciła się do zakładu karnego Gdańsk-Przeróbka, gdzie Stefan W. kończył karę więzienia za napady na banki. Nie podjęto jednak żadnych działań w tej sprawie - podała w środę "Gazeta Wyborcza".

Pytany o szczegóły sprawy, Zbigniew Ziobro powiedział, że z danych służby więziennej wynika, iż policja przekazała służbie więziennej informacje o Stefanie W. nie wskazując źródła. - Poinformowano o tym, że sprawca deklaruje możliwość popełnienia kolejnego przestępstwa oraz że jest krytyczny wobec wydanego na niego wyroku - powiedział minister sprawiedliwości.

Dodał, że w tej sytuacji służba więzienna "podjęła wszystkie prawnie dostępne działania, by to zweryfikować". - Przeprowadziła rozmowy z osadzonym, jak również ze współosadzonymi. Ponadto rozmawiano z kierownictwem zakładu, wychowawcą,  i psychologiem zajmującym się Stefanem W. Treść tych rozmów została spisana i przekazana policji. Z tych rozmów nie wynikało, iż sprawca deklarował zachowania agresywne w stosunku do siebie czy osób trzecich – podkreślił Zbigniew Ziobro. Polityk dodał, że służba więzienna poinformowała też policję, że w danym dniu Stefan W. więzienie opuścił.

Sprawca ataku na prezydenta Gdańska był skazany na pięć i pół roku więzienia za cztery napady na banki z bronią w ręku. Zbigniew Ziobro pytany, czy wyrok nie był zbyt niski, zwrócił uwagę, że sąd, po badaniach psychiatrycznych przyjął, że sprawca był w pełni poczytalny. - Jest to kara zdecydowanie zbyt niska, jestem krytyczny wobec takiego wyroku i takiej polityki karnej. Uważam, że takie zbrodnie, napaści z użyciem niebezpiecznego narzędzia, terroryzowanie pracowników, takie przestępstwa powinny się kończyć wieloletnim więzieniem – powiedział minister.

- Nie może być tak, ze sprawcy wyjątkowo ciężkich przestępstw dostają niewysokie wyroki, dlatego też przygotowaliśmy projekt Kodeksu karnego, który zakłada zdecydowane zaostrzenie kar za tego typu przestępstwa – dodał Zbigniew Ziobro. Gość "Sygnałów dnia" podkreślił, że projekt nowego Kodeksu karnego jest już gotowy, czeka tylko na decyzję premiera, kiedy będzie można rozpocząć nad nim prace. - Projekt zakłada  zdecydowane zaostrzenie kar właśnie za tego rodzaju typu przestępstwa, wymierzone w zdrowie i życie, przestępstwa rabunkowe, agresywne. Tak aby sprawcy mogli usłyszeć dużo wyższą kare, niż mogą usłyszeć dzisiaj – powiedział Zbigniew Ziobro.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

https://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/2247490

Tags: politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments