Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Węgry chcą inwestować na BiałorusiSzef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto odbył w poniedziałek wizytę na Białorusi, gdzie spotkał się z ministrem spraw zagranicznych tego kraju Władimirem Makiejem a także prezydentem Aleksandrem Łukaszenką.

Jak podała PAP, podczas wizyty doszło do podpisania węgiersko-białoruskiego porozumienia o ochronie inwestycji. Węgierski gość na konferencji prasowej wyraził nadzieję, że umowa da nowy impuls do intensyfikacji gospodarczej współpracy między Węgrami a Białorusią. Szijjarto podkreślał, że węgierski rząd otworzył linię kredytową w wysokości 64 mln dolarów w Eximbanku na wspieranie tej współpracy. Ponadto Eximbank i Białoruski Bank Rozwoju otworzyły osobną linię kredytową o wartości 10 mln dolarów.

Minister Szijjarto wspomniał także o trzech projektach współpracy gospodarczej między Węgrami a Białorusią. Według niego największy węgierski koncern farmaceutyczny Richter zamierza podjąć dalsze kroki w celu zwiększenia swojego udziału w białoruskim rynku. Ponadto wkrótce w Mohylewie w ramach współpracy białorusko-węgierskiej ma rozpocząć się budowa zakładu przemysłu spożywczego. Zakład będzie przetwarzał żywność używając węgierskiej technologii. Trzecim projektem będzie wspólna produkcja pociągów kolei podmiejskiej dla Budapesztu. 19 takich pociągów wyprodukuje częściowo na Białorusi a częściowo na Węgrzech szwajcarska firma Stadler. Zdaniem strony węgierskiej dzięki takim i innym projektom wymiana handlowa między oboma krajami sięgnęła poziomu 200 mln dolarów w 11 miesiącach ub. roku, co oznacza wzrost o 20 procent w porównaniu do całego 2017 roku.

Szef MSZ Białorusi Władimir Makiej oceniał, że intensyfikacja kontaktów pomiędzy przedstawicielami UE i Białorusi w ubiegłym roku świadczy o dążeniu do poprawy atmosfery pomiędzy stronami. Jako przykład współpracy podał wartość programów, które Białoruś realizuje wspólnie z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju oraz Europejskim Bankiem Inwestycyjnym – 326 mln euro w ciągu 11 miesięcy 2018 roku. Makiej wezwał także do zniesienia sankcji UE wobec Białorusi. Jak pisze PAP, dotyczą one czterech osób związanych z zaginięciem opozycjonistów oraz handu bronią.

Peter Szijjarto podkreślał, że współpraca pomiędzy Wschodem i Zachodem leży w interesie Europy Środkowej. „My, Węgrzy, nie wzywamy do współpracy między Wschodem a Zachodem, ponieważ leży ona w interesie jakiejś potęgi większej od nas, ale dlatego, że leży ona w naszym interesie.” – mówił w Mińsku. Jak twierdził, Węgrzy przekonali się, że gdy dochodzi konfliktu między Wschodem a Zachodem, kraje Europy Środkowej zawsze tracą.

CZYTAJ TAKŻE: Władze Białorusi zgodziły się na przyjazd amerykańskiego ambasadora

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/bialorus/wegry-chca-inwestowac-na-bialorusi/
Tags: bélarus, hongrie, politique, économie
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments