Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

USA: kotwica Polski Walczącej zestawiona z symbolami neonazistowskimi. Konsul RP oburzony [+foto]Konsul RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski zabrał głos w związku z ulotkami, jakie pojawiły się na Greenpoincie. Znak Polski Walczącej zestawiono na nich z symbolami neonazistowskimi, jako zawłaszczony przez „faszystów”. Portal Greenpointers, który nagłaśniał sprawę podkreśla, że nie jest to „symbol nienawiści”.

Jak podał „Super Express USA”, na portalu społecznościowym serwis Greenpointers nagłośnił sprawę ulotek, które pojawiły się na Greenpoincie na nowojorskim Brooklynie. Jego członkowie zamieścili na Instagramie zdjęcie ulotki zatytułowanej „Naziści precz z Greenpointu!” (Nazis out of Greenpoint!). Jej autorzy informują o rosnącej liczbie przestępstw wymierzonych w mniejszości w Nowym Jorku, co szczególnie ma dotyczyć aktów przemocy o podłożu antysemickim, których liczba w ubiegłym roku miała wzrosnąć o 22 proc., oraz wymierzonych w czarnych Amerykanów (wzrost o 30 proc.). Wymieniono też grupy o charakterze „faszystowskim, ultra-nacjonalistycznym i skrajnie prawicowym”, które działają w tamtym rejonie. Wśród nich znaleźli się m.in. Autonomiczni Nacjonaliści (wymienieni po polsku).

Poniżej umieszczono szereg symboli i grafik, jakimi posługują się te grupy – w tym znak „Polski Walczącej”. Został on opisany jako „Kotwika/Pamietamy” [pis.oryg.-red.] i symbol „skradziony przez polskich i polsko-amerykańskich faszystów Armii Krajowej”. W zestawieniu tym znalazły się też symbole neonazistowskie, takie jak 14/88 czy „wilczy hak”. W tekście wzywano też do usuwania plakatów lub naklejek, na których znajdują się wymienione w nim symbole. Sprawę tę, która wywołała kontrowersje wśród Polonii, nagłośniło też Radio Rampa.

Посмотреть эту публикацию в Instagram

With the rise in hate crimes in NYC in 2018, along with the spread of hate symbol graffiti in Brooklyn, someone is passing out flyers in Greenpoint to educate on how to identify hate symbols. We reported on an incident from last Sunday in which a Greenpointer discovered a series of hate graffiti stickers along Mcguinness Blvd. Read more at greenpointers.com --------------------------------- Many Polish businesses display the Kotwika symbol. It was the symbol of resistance to the fascist forces attacking Poland, then became the symbol of independence against the Soviets. It's a symbol of great pride amongst the Polish culture that has been co-opted by a small number of fascists today.

Публикация от greenpointers (@greenpointers)

Zareagował na to także konsul generalny RP w Nowym Jorku, Maciej Golubiewski. Na portalu społecznościowym napisał, że „przypisywanie jakichkolwiek faszystowskich konotacji użyciu tego znaku [Polski Walczącej – red.] jest manipulacyjne, fałszywe i wydaje się podstępną próbą zdyskredytowania tego pięknego symbolu, który zachowuje ważne współczesne znaczenie dla milionów Polaków”.


Część mediów zaznacza, że portal Greenpointers, publikując informację o ulotkach, zwrócił uwagę na historię i znaczenie „Polski Walczącej”. Na profilu tego medium na Instagramie jest wpis, w którym zaznaczono, że to polski symbol oporu przeciwko nazistowskim Niemcom i rosyjskim sowietom, który „został błędnie zidentyfikowany jako symbol nienawiści”, którym nie jest.

Dziennikarze polonijnego Radio Rampa zgłosili sprawę do nowojorskiej policji.

https://kresy.pl/wydarzenia/usa-kotwica-polski-walczacej-zestawiona-z-symbolami-neonazistowskimi-konsul-rp-oburzony-foto/
Tags: 2ème guerre mondiale, les etats-unis, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments