Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Wiktor Orban spotka się z ŁukaszenkąSiergiej Rumas liczy na rychłą wizytę premiera Węgier Viktora Orbana.

Szef węgierskiego rządu ma przylecieć do Mińska już w lutym br., przynajmniej tak wynika z zapowiedzi białoruskiego premiera Siergieja Rumasa, który spotkał się 14 stycznia z szefem Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu Zagranicznego Węgier Péterem Szijjártó, pisze Belta

„Rząd Białorusi przywiązuje wielką wagę do stosunków z Węgrami, we wszystkich dziedzinach, ale podstawą naszej współpracy jest przede wszystkim element ekonomiczny. Myślę, że nadszedł czas, aby podnieść poziom naszej współpracy. W październiku uzgodniliśmy na spotkaniu z premierem Węgier, że przyjedzie na w lutym” – powiedział Siergiej Rumas.

Z węgierskim ministrem spotkał się  14 stycznia również Aleksander .

„Możemy stwierdzić, że mamy obroty, które wahają się w ciągu roku w przedziale 180-200 milionów USD. Ale powiedzmy sobie szczerze, to śmieszne wskaźniki zważywszy na nasz potencjał, i to jak nasze gospodarki współpracowały w przeszłości. Ale to dopiero początek”, mówił Łukaszenka, którego słowa cytuje służba prasowa prezydenta.

Białoruski prezydent zachęcając Szijjártó do współpracy wskazywał na atuty Białorusi, min. na jej członkostwo  w Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, dobre stosunki z Chinami i zaawansowany udział w inicjatywie „Jeden pas i jedna droga” ( inicjatywa władz Chińskiej Republiki Ludowej mająca na celu reaktywację Jedwabnego Szlaku – red.).

„Już (przewozy kontenerowe) kursuje pomiędzy Chinami i Europą, zapewniona jest logistyka. Jesteśmy w stanie reprezentować tutaj wasze interesy. Jednocześnie mamy nadzieję, że jako członek Unii Europejskiej, bardzo niezależny, posiadający własne stanowisko, będziecie nas wspierać. Połączenie tych interesów zapewni większą wymianę handlową i dynamikę gospodarczą między oboma krajami” – powiedział .

Aleksander Łukaszenka złożył też ministrowi propozycję;

„Chcecie (i słusznie) przywrócić produkcję moich ulubionych autobusów Ikarus – jesteśmy gotowi zaoferować wam praktycznie za darmo wsparcie, ponieważ mamy za sobą poważne doświadczenie w budowaniu takich autobusów”.

Głowa państwa podziękował także stronie węgierskiej za wkład w unormowanie stosunków między Białorusią a Unią Europejską.

„Wiemy o tym, znamy szczegóły do ostatniego przecinka. Bardzo to cenimy. Jest to jeden z fundamentów naszych stosunków” – powiedział Aleksander Łukaszenka.

https://kresy24.pl/wiktor-orban-spotka-sie-z-lukaszenka/

Tags: bélarus, hongrie, politique, économie
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments