Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Ukraina chce dokończyć nową korwetęPrezes państwowego ukraińskiego koncernu zbrojeniowego Serhij Omelczenko powiedział w telewizji Priamij, że firma ma plan dokończenia projektu korwety dla ukraińskich sił zbrojnych.

– Odbudowa ukraińskiej marynarki wojennej to ważna sprawa – uzasadnił Omelczenko. Ujawnił, że niedługo w rządzie Ukrainy mają zapaść kluczowe decyzje co do przyszłości projektu.

Projekt korwety „” (Wołodymyr Welikij), który ma roboczą nazwę Projekt 58250 to dzieło Państwowego Przedsiębiorstwo Badań i Projektowania Okrętów w Mikołajiwie. Korwety mają być wielozadaniowe.

Projekt pochodzi z 2008 roku. Budowa pierwszego okrętu”Włodzimierz Wielki” oficjalnie zaczęła się w maju 2011 roku, a zakończyć miała w 2012 roku, do 2026 roku miało powstać 12 takich jednostek, w tym do 2021 roku 4 miały już być użytkowane przez Marynarkę Wojenną Ukrainy. Powierzono zlecenia prywatnej stoczni, która miała opóźnienia,  a potem  popadła w poważne kłopoty finansowe. Zaś w 2014 roku po agresji Rosji jednocześnie pogorszył się stan finansów państwa, a w wydatkach na zbrojenia władze skupiły się na innych rodzajach sił zbrojnych, więc projekt zarzucono.

Dziś władze Ukrainy chcą powrócić do projektu i wciąż wierzą, że pierwszy okręt będzie oddany w 2022 roku.

https://kresy24.pl/ukraina-chce-dokonczyc-nowa-korwete/

Tags: défence, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments