Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Macron i Trump nie pojawią się na forum w DavosZajęci problemami wewnętrznymi swoich krajów Emmanuel Macron i Donald Trump ogłosili, że nie przyjadą na Światowe Forum Ekonomiczne w Davos.

Prezydent Francji Emmanuel Macron nie pojawi się w tym roku na Forum Ekonomicznym w Davos – pisze agencja Reutera powołując się na oficjalne oświadczenie Pałacu Elizejskiego wydane w piątek. Jako powód nieobecności Macrona podano jego napięty kalendarz, w tym debaty rozpoczęte w reakcji na protesty „żółtych kamizelek”. W zamian francuski prezydent poprowadzi drugą edycję swojego forum biznesowego „Wybierz Francję”, które odbędzie się 21. stycznia w Paryżu.

W Davos nie będzie także prezydenta USA Donalda Trumpa, który w czwartek odwołał wyjazd na Światowe Forum Ekonomiczne. „Z powodu bezkompromisowości Demokratów w sprawie Bezpieczeństwa Granicy i wielkiego znaczenia Bezpieczeństwa dla naszego Narodu, z całym szacunkiem odwołuję moją bardzo ważną podróż do Davos w Szwajcarii na Światowe Forum Ekonomiczne. Moje najserdeczniejsze pozdrowienia i przeprosiny dla ŚFE” – napisał Trump na Twitterze. W USA trwa kryzys polityczny wywołany sporem o mur, który Trump chce wybudować na granicy z Meksykiem. Gdy demokratyczni kongresmeni, którzy uważają, ze mur jest niepotrzebny, odmówili wyasygnowania w tym celu 5,7 mld dolarów, Trump odmówił podpisania prowizorium budżetowego, co doprowadziło do częściowego zawieszenia rządu.

W Davos mogą pojawić się natomiast rosyjscy oligarchowie objęci zakazem wjazdu do UE (a także Szwajcarii), w tym Oleg Deripaska, Wiktor Wekselberg i Andriej Kostin. Po tym, jak Rosja zagroziła bojkotem Forum, w grudniu kierownictwo ŚFE ogłosiło, że za zgodą „wszystkich zainteresowanych stron” oraz przy silnym poparciu rządu Szwajcarii osoby objęte sankcjami będą mogły przyjechać na Forum.

Światowe Forum Ekonomiczne w szwajcarskim Davos odbędzie się w dniach 22-25. stycznia. Co roku bierze w nim udział około 2 tys. przywódców politycznych, przedstawicieli wielkiego biznesu, a także zaproszonych intelektualistów.

CZYTAJ TAKŻE: Spotkanie Duda – Trump w Davos. Szczerski: o tę rozmowę poprosili Amerykanie

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/europa-zachodnia/macron-i-trump-nie-pojawia-sie-na-forum-w-davos/
Tags: france, les etats-unis, politique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments