Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Rosyjski skandalista skazany we Francji na 3 lata więzieniaRosyjski skandalizujący performer Piotr Pawlenski został w czwartek skazany przez paryski sąd na 3 lata pozbawienia wolności. – podała agencja Interfax. Pawlenski nie wróci do więzienia, w którym spędził 11 miesięcy, ponieważ dostał wyrok w zawieszeniu.

Pawlenskiego skazano za podpalenie w październiku 2017 roku siedziby francuskiego banku centralnego na placu Bastylii w Paryżu. Skandalista twierdził, że chciał w ten sposób zaprotestować przeciw „bankierom, którzy zajęli miejsce królów” i wezwać do „wielkiej rewolucji francuskiej”.

W słowie końcowym przed sądem Pawlenski wezwał do usunięcia Banku Francji z placu Bastylii i poparł ruch „żółtych kamizelek”.

Obok Pawlenskiego przed sądem stanęła jego partnerka Oksana Szałygina. Oboje byli oskarżeni o „niszczenie mienia w sposób zagrażający życiu ludzi”.

Po podpaleniu Banku Francji Pawlenski spędził w areszcie 11 miesięcy. We wrześniu ub. roku został warunkowo wypuszczony na wolność, przy czym był zobowiązany do stawiania się na policji.

Piotr Pawlenski już w Rosji był znany ze swych kontrowersyjnych akcji. Zrobiło się o nim głośno, gdy zaszył sobie wargi w obronie uwięzionych członkiń Pussy Riot. Innym razem przybił sobie gwoździem mosznę do bruku na Placu Czerwonym w Moskwie. Miała to być metafora rosyjskiej politycznej apatii. Przesiedział także pół roku w areszcie za podpalenie drzwi Łubianki. Francja udzieliła mu w 2017 roku azylu po tym, gdy w Rosji oskarżono go o gwałt.

CZYTAJ TAKŻE: Rząd Francji szuka prawnego sposobu ograniczenia protestów „żółtych kamizelek”

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/europa-zachodnia/rosyjski-skandalista-skazany-we-francji-na-3-lata-wiezienia/
Tags: empire du mal, france, politique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments