Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Orban: wiążę z osią Warszawa-Rzym duże nadziejePremier Węgier Viktor Orban skomentował w czwartek na konferencji prasowej w Budapeszcie rozmowy pomiędzy wicepremierem Włoch Matteo Salvinim a prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Jego zdaniem próby utworzenia antyimigranckiego sojuszu w Europie są jednym z „najwspanialszych wydarzeń” – pisze Polska Agencja Prasowa.

Orban mówił, że postrzega rozmowy między Salvinim a Kaczyńskim jako próbę jednoczenia sił antyimigranckich w Europie i „z radością” przyjmuje spotkanie obu polityków. Węgierski premier podkreślał, że Węgrom zależy na tym, by partie antyimigranckie zdobyły w majowych wyborach większość w Europarlamencie, później w Komisji Europejskiej, a na końcu, w wyniku wyborów krajowych, w Radzie Europejskiej.

„Jeśli chodzi o oś polsko-włoską, oś Warszawa-Rzym, to fakt, że w ogóle mogła zacząć się tworzyć, jest jednym z najwspanialszych wydarzeń. Zatem wiążę z nią duże nadzieje” – cytuje PAP słowa Orbana na temat spotkania Kaczyński-Salvini.

Orban przypominał, że nazwał Salviniego „bohaterem” w związku z dokonaną przez niego zmianą polityki migracyjnej Włoch.

Jak mówił, cieszy go, że partie znajdujące się na prawo od Europejskiej Partii Ludowej, do której należy Fidesz, są zdolne do tworzenia rządu i szukają sposobów współpracy. Twierdził, że ma „po dziurki w nosie” dążenie EPL do szukania sojuszu z partiami proimigranckimi, jak nazwał liberałów i socjalistów. Jako lidera sił proemigracyjnych w Europie wskazał Emmanuela Macrona. „Gdyby zmaterializowało się to, czego on pragnie w Europie w kwestii migracji, byłoby to złe dla Węgier, dlatego muszę przeciwko niemu walczyć” – mówił węgierski premier.

Viktor Orban zauważył także, że w wyniku imigracji zmiany demograficzne w niektórych krajach Europy zaszły tak daleko, że powstanie w nich mieszanej cywilizacji jest przesądzone. Nie dotyczy to Europy Środkowej, która „ma zupełnie inne problemy”. Premier Węgier zastanawiał się, czy Europa zdoła zachować jedność w sytuacji, gdy imigracja spowodowała, że obie jej części oddaliły się od siebie.

PRZECZYTAJ: Kaczyński rozmawiał z Salvinim o współpracy w Parlamencie Europejskim
PRZECZYTAJ: „Salvini jest moim bohaterem”. Orban chwali nową politykę migracyjną Włoch
CZYTAJ TAKŻE: Czaputowicz: nie można mówić, że jesteśmy przeciwni migracji
CZYTAJ TAKŻE: Salvini za Europą wartości i tożsamości, przeciw bankom, biurokracji i antyrosyjskim sankcjom

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/europa-srodkowa/orban-wiaze-z-osia-warszawa-rzym-duze-nadzieje/
Tags: hongrie, italie, politique, pologne, union européenne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments