Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Zakaz hodowli zwierząt futerkowych znika z projektu ustawy PiSPiS poprzez autopoprawkę wprowadził zmiany do projektu ustawy o ochronie zwierząt, usuwając z niej zakaz hodowli zwierząt na futra. Projekt trafił do parlamentu i ma zostać przyjęty w tej kadencji.

Jak informuje RIRM, z projektu ustawy ws. zmian dotyczących ochrony zwierząt autorstwa PiS usunięto zapisy dotyczące zakazu hodowli zwierząt futerkowych. Sprawa wzbudzała wiele kontrowersji i wywołała burzliwą dyskusję. Politycy PiS złożyli autopoprawkę do projektu zgodnie z którą zakaz hodowli zwierząt na futra miał wejść w życie 1 stycznia 2022 roku. Później nieoficjalnie mówiono o przedłużeniu vacatio legis do 10 lat. Zwracano jednak uwagę, że to tylko odłożenie w czasie likwidacji branży futrzarskiej w Polsce. Kontrowersje budził również fakt, że zakaz dotyczył norek, a z ustawy miały zostać wykreślone króliki, które mogły być dalej hodowane. Ostatecznie prace nad ustawą zawieszono. W czwartek projekt, po autopoprawce wprowadzającej zasadnicze zmiany, został ponownie skierowany do prac w parlamencie.

Zmiany ws. hodowli zwierząt na futra wywołały niezadowolenie w środowiskach obrońców zwierząt.

Odstąpiono też od sprawy zwierząt w cyrkach, tłumacząc to dłuższym procedowaniem z uwagi na konieczność uzgodnień z UE. Prawdopodobnie jeszcze w tej kadencji zostanie przegłosowany w obecnej formie.

We wrześniu ub. roku „Rzeczpospolita”, powołując się na swoje źródła w kierownictwie PiS pisała, że partia ta nie zamierza rezygnować z wprowadzenia w Polsce zakazu hodowli zwierząt na futra. Chce jednak odsunąć tę sprawę w czasie, m.in. z uwagi na nadchodzące wybory.

Przypomnijmy, że w listopadzie 2017 roku szef Rady Mediów Narodowych i członek Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt Krzysztof Czabański złożył projekt ustawy ws. zmian dotyczących ochrony zwierząt. Wprowadzał on m.in. obowiązkowe czipowanie wszystkich psów, zakaz trzymania psów na łańcuchach czy tresowania zwierząt w cyrkach. Uwagę skupiały jednak dwie kwestie: zakaz uboju rytualnego oraz zakaz hodowli zwierząt na futra. W tej ostatniej dziedzinie Polska jest jednym ze światowych potentatów. W polskiej branży futrzarskiej pracuje ponad 50 tys. osób. Wartość jej wyrobów eksportowanych za granicę w 2016 roku wyniosła ponad 1,5 mld złotych. Polska jest trzecim na świecie producentem i sprzedawcą skór zwierząt.

W Polsce rocznie zabija się ponad 8 mln zwierząt futerkowych, głównie norek. Zdaniem posłów PiS fermy norek, oprócz cierpienia zwierząt, powodują duże uciążliwości dla okolicznych mieszkańców. Sprawa wywołała ostre protesty branży futrzarskiej, budząc również emocje wśród przeciwników hodowania zwierząt na futra. Producenci z tej branży protestowali i zwracali uwagę, że hodowlą zajmują się głównie małe gospodarstwa rolne. Plany PiS popierały z kolei media sprzyjające rządowi. Wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futra popierał także prezes PiS Jarosław Kaczyński.

https://kresy.pl/wydarzenia/zakaz-hodowli-zwierzat-futerkowych-znika-z-projektu-ustawy-pis/
Tags: politique, pologne, protection des animaux
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments