Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Na przejściu w Dorohusku zatrzymano Ukraińca, który przewoził działo artyleryjskiePolscy pogranicznicy z polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Dorohusku udaremnili próbę wywiezienia z Polski haubicy – działa artyleryjskiego przeznaczonego do strzelania stromotorowego. Obywatel ukraiński, który chciał przewieźć haubicę, został zatrzymany. – dowiedział się w poniedziałek Kurier Lubelski.

Do zatrzymania doszło w piątek. „Elementy działa były transportowane w oznakowanych skrzyniach samochodem ciężarowym. 22-latek próbował przewieźć je przez przejście graniczne w Dorohusku na teren Ukrainy.” – cytuje szefa Prokuratury Rejonowej w Chełmie Lecha Wieczerzę Kurier Lubelski.

Jak powiedział Wieczerza, Ukrainiec przedstawił dokumenty, które były „niewystarczające”. W związku z tym, że mężczyzna ten był świadom, co przewozi, został zatrzymany. Sąd zastosował wobec niego areszt tymczasowy.

Według Kuriera Lubelskiego Nadbużański Oddział Straży Granicznej dla dobra sprawy nie udziela informacji o okolicznościach zdarzenia. Śledztwem zajmuje się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Chełmie.

Przypomnijmy, że w kwietniu 2017 roku na tym samym przejściu granicznym udaremniono próbę przemytu elementów działa przeciwlotniczego, przy czym broń próbowano przewieźć z Ukrainy do Polski. „Działko z zamkiem, produkcji sowieckiej, przewożone było samochodem dostawczym na ukraińskich tablicach rejestracyjnych. Broń została zgłoszona jako element hydrauliczny. Służby zatrzymały dwie obywatelki Ukrainy podróżujące samochodem.” – informował wówczas rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

W styczniu 2018 roku funkcjonariusze z Oddziału Celnego w Hrebennem podczas kontroli samochodu osobowego marki Mercedes na polskich numerach rejestracyjnych odkryli 6 granatników RPG-18 i 1 granatnik RPG-22. W aucie zmierzającym z Polski na Ukrainę podróżowało dwóch mężczyzn – obywatel Polski i Ukrainy. Podejrzani oraz elementy uzbrojenia zostali przekazani funkcjonariuszom miejscowej placówki Straży Granicznej.

CZYTAJ TAKŻE: Ukrainiec przemycał broń z Polski na Ukrainę – został zatrzymany [+FOTO]

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/na-przejsciu-w-dorohusku-zatrzymano-ukrainca-ktory-przewozil-dzialo-artyleryjskie/
Tags: défence, politique, pologne, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments