Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Erdogan ostro skrytykował BoltonaPrezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w ostrych słowach skrytyował doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu, Johna Boltona, w sprawie propozycji zobowiązań zapewnienia tureckiej nieagresji wobec Kurdów, którzy walczyli przeciwko Państwu Islamskiemu w Syrii.

Jak stwierdził Erdogan, „Nie możemy zaakcetpwać zleceń Boltona przekazanych z Izraela. Dodał, że Bolton popełnił „poważny błąd”. Erdogan miał na myśli słowa Boltona, wypowiedziane w Izraelu, w których obiecał on zapewnienie bezpieczeństwa dla sprzymierzonych z USA kurdyjskich bojówek – które dominują na obszarach w północnej Syrii i które Turcy uważają za terrorystów – w przypadku wycofania się oddziałów amerykańskich z Syrii.

Erdogan podkreślił, że kurdyjskie ugrupowania YPG i PYD nie mogą być reprezentatywne dla Kurdów, dodając, że Bolton „prawdopodobnie nie wie”, kim są te dwie grupy.

„Nie uważamy, że Turcy powinni podjąć działania wojskowe, które nie są w pełni skoordynowane i uzgodnione przez Stany Zjednoczone i które przynajmniej nie zagrażają naszym żołnierzom” – powiedział w niedzielę Bolton w Izraelu. Dodał, że Turcja musi „sprostać wymaganiom prezydenta [Trumpa], aby syryjskie siły opozycyjne, które walczyły z nami, nie były zagrożone”.

Bolton przebywał w Ankarze we wtorek na spotkaniach ze swoim tureckim odpowiednikiem Ibrahimem Kalinem, ale opuścił kraj po tym, jak odmówiono mu spotkania z Erdoganem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Bolton stawia warunki w kwestii wycofania z Syrii

https://kresy.pl/bez-kategorii/578493/
Tags: le proche-orient, les etats-unis, politique, turquie
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments