Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

W najnowszym sondażu PiS nadal silny, PO słabnie, Nowoczesna znikaNajnowszy sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych wskazuje na słabnięcie liberalnej opozycji. Poparcie odzyskuje Polskie Stronnictwo Ludowe.

W sondażu z początku stycznia przeprowadzonego przez IBRiS dla „Rzeczpospolitej” Prawo i Sprawiedliwość zostało wybrane przez 39,1% zdecydowanych na głosowanie wyborców. Oznacza to wzrost poparcia 1,9 punktu procentowego od grudnia. Platformę Obywatelską wskazało 26,3% respondentów, co oznacza spadek o 5 punktów procentowych.

Na trzecim miejscu znalazło się Polskie Stronnictwo Ludowe, które wyraźnie umocniło się na partyjnej scenie. PSL wybrało 6,7% badanych co oznacza wzrost o 1,6 punktu procentowego. Niewiele ponad progiem znalazł się ruch Kukiz ’15, na który chciało głosować 5,5%, co oznacza podobne poparcie jak w grudniu, kiedy ruch wybrało 5,6% pytanych. Swoją reprezentację uzyskałby według sondażu także Sojusz Lewicy Demokratycznej, który wybrało 5% respondentów, o 1,7 punktu procentowego mniej niż miesiąc wcześniej.

Zauważalne poparcie odnotowała konserwatywno-liberalna partia Wolność, którą wybrało 2,8% pytanych. Konserwatywni liberałowie w wyborach do Parlamentu Europejskiego pójdą w koalicji z Ruchem Narodowym oraz środowiskiem Grzegorza Brauna. Skrajnie lewicowa partia Razem może natomiast liczyć na 1,4% poparcia.

Ze sceny politycznej znika natomiast Nowoczesna. Poparcie dla tego partii spadło w ciągu miesiąca o 3,1 punktów procentowych i liberałów opiera obecnie już tylko 0,9% wyborców. Partia byłego szefa Nowoczesnej Ryszarda Petru – Teraz! otrzymała poparcie 0,5% respondentów.

„Rzeczpospolita” wiąże ten spadek z rozłamem do jakiego doszło w zeszłym miesiącu w szeregach klubu parlamentarnego Nowoczesnej. Część jego członków, na czele z ówczesną przewodniczącą sejmowej reprezentacji Nowoczesnej Kamilą Gasiuk-Pihowicz, dołączyła do klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, który zmienił nazwę na Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska. Jak odnotowuje portal „Rzeczpospolitej” obie partie straciły łącznie aż 8 punktów procentowych poparcia.

Sondaż został przeprowadzony przez IBRiS w dniach 3-4 grudnia na grupie 1100 respondentów.

https://kresy.pl/wydarzenia/polityka/w-najnowszym-sondazu-pis-nadal-silny-po-slabnie-nowoczesna-znika/
Tags: politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments