Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Krisjanis Karins desygnowany na premiera ŁotwyPrezydent Raimonds Vejonis desygnował w poniedziałek eurodeputowanego Krisjanisa Karinsa z partii Nowa Jedność na premiera Łotwy – podała agencja LETA.

Karins zaproponował utworzenie koalicji rządowej składającej się z liberalnej Nowej Jedności, Nowej Partii Konserwatywnej, populistycznej partii Czyje Jest Państwo, liberałów z „Dla Rozwoju” oraz Sojuszu Narodowego – Wszystko dla Łotwy. Po poniedziałkowym spotkaniu z Karinsem łotewski prezydent powiedział dziennikarzom, że w ostatni piątek odbył konsultacje z przedstawicielami kilku partii politycznych i wyrazili oni poparcie dla tworzenia gabinetu przez Karinsa. Ze słów prezydenta Vejonisa wynikało, że w łotewskim Sejmie utworzyła się większość zdolna wyłonić rząd.

Wymienione partie posiadają większość 66 głosów w 100-osobowym parlamencie. W opozycji znalazłyby się Unia Zielonych i Rolników byłego premiera Mārisa Kučinskisa (11 mandatów) i izolowana socjaldemokratyczna partia Zgoda, z której list startują lokalni Rosjanie (23 mandaty).

Karins poinformował Vejonisa o kandydatach na przyszłych ministrów spraw zagranicznych i obrony i nie napotkał sprzeciwu. Prezydent wcześniej zastrzegł, że nazwiska kandydatów na te stanowiska muszą być z nim konsultowane.

Prezydent Łotwy wyraził nadzieję, że formowanie gabinetu zakończy się w styczniu. „Nie może być dalszych opóźnień w tworzeniu rządu, więc wzywam partie do odpowiedzialności” – mówił Vejonis. Przyznał także, że formowanie rządu nie będzie łatwym zadaniem, ponieważ partie złożyły wiele obietnic przedwyborczych. Według niego będą musiały teraz zawrzeć kompromis, by przyjąć możliwy do zrealizowania program rządu.

W piątek Karins powiedział, że głównymi priorytetami jego przyszłego rządu będzie naprawa sektora finansowego, zapewnienie rządów prawa, zwalczanie korupcji i szarej strefy w gospodarce, kontynuacja reformy edukacji, stopniowe znoszenie obowiązkowego elementu zamówienia w cennikach energii elektrycznej, poprawa systemu opieki zdrowotnej, reforma komunalna i sprawy demograficzne.

Przypomnijmy, że 6. października 2018 roku na Łotwie odbyły się wybory parlamentarne. Od tego czasu w rozdrobnionym parlamencie trwają żmudne rozmowy nt. utworzenia koalicji rządowej. Karins jest już trzecią osobą desygnowaną na premiera. Wcześniej misja utworzenia rządu nie udała się Janisowi Bordansowi i Aldisowi Gobzemsowi.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/lotwa/krisjanis-karins-desygnowany-na-premiera-lotwy/
Tags: lettonie, politique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments