Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

IPN chce prowadzić poszukiwania m.in. w Niemczech, na Litwie i Białorusi

IPN chce prowadzić poszukiwania m.in. w Niemczech, na Litwie i Białorusi. Prace na Ukrainie wciąż zablokowaneSkala poszukiwań szczątków polskich ofiar wojen i totalitaryzmów w 2019 roku przez IPN będzie porównywalna z poszukiwaniami prowadzonymi w roku poprzednim – ujawnił „Naszemu Dziennikowi” szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji, wiceprezes IPN, prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Jak napisał w poniedziałek „Nasz Dziennik”, Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN planuje w tym roku badania w około 50 miejscach. Dokładna liczba będzie znana po dokonaniu podsumowania roku 2018. „To są plany, zamierzenia, które być muszą, życie je weryfikuje, ale wierzę, że większość naszych działań będzie wykonanych” – powiedział „Naszemu Dziennikowi” prof. Szwagrzyk. W podobnej liczbie miejsc specjaliści IPN pracowali w 2018 roku.

W samej Warszawie Biuro planuje poszukiwania w aż 8 miejscach. Część z nich to kontynuacja poszukiwań z poprzednich lat, jak prace na terenie byłego więzienia na ulicy Rakowieckiej. Będą także badania w nowych miejscach, m.in. na Polu Mokotowskim.

IPN planuje przeprowadzanie poszukiwań nie tylko w Polce, lecz także m.in. w Niemczech, Czechach, Gruzji, na Litwie i Białorusi. W Niemczech badania będą prowadzone na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrueck, przez który w czasie wojny przeszło ponad 130 tys. kobiet, w tym 30-40 tys. z Polski. 90 tys. z nich zamordowano, bądź doprowadzono do ich śmierci w wyniku głodu, chorób i zbrodniczych eksperymentów.

„Nasz Dziennik” przypomniał, że do tej pory zidentyfikowano około 50 osób z 280-300 odnalezionych na warszawskiej „Łączce”. Prof. Szwagrzyk przypomniał, że za identyfikację szczątków odpowiada pion śledczy IPN i to on wybiera podmioty przeprowadzające badania genetyczne. W jego opinii ocena szybkości działania pewnych podmiotów identyfikujących szczątki jest „wstrzemięźliwa”.

Przypomnijmy, że Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN wciąż nie może prowadzić swoich prac na terytorium Ukrainy. Zostały one zablokowane przez skompromitowanych ukraińskich urzędników, szefa ukraińskiego IPN Wołodymyra Wjatrowycza oraz sekretarza komisji ds. upamiętnień Swiatosława Szeremetę, po tym, jak w Hruszowicach na Podkarpaciu doszło do legalnej rozbiórki samowolnie postawionego pomnika UPA. W grudniu 2017 roku prezydenci Polski i Ukrainy uzgodnili przeprowadzenie „uzgodnień komisyjnych dotyczących jak najszybszego zniesienia zakazu ekshumacji”. Pomimo podjęcia takich rozmów do zniesienia zakazu wciąż nie doszło. Z sugestii strony ukraińskiej wynika, że oczekuje ona odbudowy niektórych upowskich pomników w Polsce i uchylenia „ukraińskiej części” ustawy o IPN.

CZYTAJ TAKŻE: Czaputowicz: premier Ukrainy nie wiedział o problemie zakazu polskich ekshumacji

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/ipn-chce-prowadzic-poszukiwania-m-in-w-niemczech-na-litwie-i-bialorusi-prace-na-ukrainie-wciaz-zablokowane/
Tags: 2ème guerre mondiale, allemagne, bélarus, géorgie, lituanie, politique, pologne, thèque, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments