Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Straż Pożarna zamknęła 26 escape roomów w całej PolscePo tragicznym piątkowym pożarze w Koszalinie strażacy skontrolowali na terenie całej Polski 325 tzw. escape roomów. Zamknięto 26 lokali, w których stwierdzono najpoważniejsze nieprawidłowości. – podała w poniedziałek Polska Agencja Prasowa powołując się na Państwową Straż Pożarną.

W piątek w wyniku pożaru w tzw. escape room (pol. pokój ucieczek) w Koszalinie zginęło pięć 15-letnich dziewczyn. Ciężko poparzony został pracownik lokalu. Według wstępnych ustaleń przyczyną pożaru było rozszczelnienie butli z gazem zasilającej jeden z piecyków, którymi ogrzewano budynek.

Escape room to forma zabawy, w której uczestniczy kilka osób. Zostają one zamknięte w pomieszczeniu i muszą w określonym czasie wydostać się z niego rozwiązując różne zagadki. Zabawa wywodzi się od gier komputerowych, gdzie gracz musiał wydostać się z zamkniętego pomieszczenia. Z czasem gra trafiła do świata rzeczywistego. Właśnie w takim escape roomie przebywało pięć dziewcząt, gdy w koszalińskim lokalu wybuchł pożar. Według wstępnych ustaleń pożar wybuchł w poczekalni i uniemożliwił pracownikowi lokalu otwarcie drzwi escape roomu i wypuszczenie dziewcząt. Uległy one zatruciu tlenkiem węgla.

Po pożarze w Koszalinie minister spraw wewnętrznych Joachim Brudziński nakazał Państwowej Straży Pożarnej przeprowadzenie kontroli przeciwpożarowych w escape roomach w całej Polsce. Według rzecznika prasowego PSP Pawła Frątczaka do niedzieli strażacy przeprowadzili 325 kontroli. Wydano decyzje o zamknięciu 26 lokali, w których stwierdzona najpoważniejsze nieprawidłowości. Nałożono również 33 mandaty. W sumie w skontrolowanych obiektach stwierdzono 1115 nieprawidłowości, z czego 406 dotyczących ewakuacji.

W niedzielę policja zatrzymała Miłosza S., mężczyznę uznawanego za faktycznego właściciela escape roomu w Koszalinie, w którym doszło do pożaru (przedsiębiorstwo było zarejestrowane na krewną Miłosza S.). Mężczyzna usłyszał zarzut stworzenia niebezpieczeństwa wybuchu pożaru i nieumyślnego doprowadzenia do śmierci pięciu osób. Dzisiaj sąd ma zdecydować o umieszczeniu go w areszcie tymczasowym.

CZYTAJ TAKŻE: Entuzjastyczne powitanie polskich strażaków w Szwecji [+VIDEO/+FOTO]

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/straz-pozarna-zamknela-26-escape-roomow-w-calej-polsce/
Tags: politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments