Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Polska świętuje Objawienie Pańskie. Ponad 1,2 mln osób przeszło w Orszakach Trzech Króli [+foto]W Orszakach Trzech Króli, które przeszły ulicami całej Polski, przeszło w sumie 1,2 mln osób. Najwięcej uczestników zgromadził orszak warszawski, w którym udział wzięło 60 tys. osób - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Fundacji Orszak Trzech Króli Jolanta Stachacz.

Orszaki Trzech Króli przeszły w niedzielę ulicami 752 miejscowości w kraju i 22 poza granicami Polski. Jak zaznaczyła Stachacz, warszawski orszak był najliczniejszy. Drugim co do wielkości był Orszak Trzech Króli w Krakowie.

„Nie mamy informacji o żadnych nieprawidłowościach czy wypadkach. Pochody były barwne, radosne, rodzinne i bezpieczne” — powiedziała Stachacz.

Tegoroczne hasło orszaków - „Odnowi oblicze ziemi” - nawiązywało do słów papieża Jana Pawła II wypowiedzianych w 1979 r. w Warszawie. Stachacz zaznaczyła, że w czasie orszaku prowadzona była zbiórka pieniędzy „Podaruj dzieciom wakacje”, z której dochód zostanie przekazany na dofinansowanie wakacyjnych wyjazdów dzieci i młodzieży z ubogich rodzin.

„Trwa liczenie zebranych pieniędzy. Informacje o tym, ile pieniędzy udało się zebrać, będą znane dopiero jutro” - poinformowała.Wymarsz Orszaku w Warszawie poprzedziła Msza św., odprawiona w archikatedrze warszawskiej św. Jana Chrzciciela pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza.

Przed mszą św. kard. Nycz odznaczył 28 osób medalami „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej”. Wśród nagrodzonych znalazła się prof. Krystyna Szostek-Radkowa, wybitna śpiewaczka operowa związana z duszpasterstwem środowisk twórczych.

O godz. 12:00 na Placu Zamkowym uczestnicy Orszaku obejrzeli na telebimach transmisję modlitwy „Anioł Pański” z Watykanu, podczas której papież Franciszek pozdrowił uczestników orszaków z Polski. Po modlitwie kard. Nycz rozpoczął Warszawski orszak, mówiąc:

Idźmy w pokoju, niech gwiazda betlejemska prowadzi nas do stajenki.

Barwny pochód ma przejść Traktem Królewskim na pl. Piłsudskiego, gdzie ustawiona została stajenka. Prowadzą go trzej królowie – Kacper, Melchior i Baltazar, symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Imprezie towarzyszy zbiórka pieniędzy pod hasłem „Podaruj dzieciom wakacje”, z której dochód zostanie przeznaczony na dofinansowanie wakacyjnych wyjazdów dzieci i młodzieży z ubogich rodzin.

Organizatorem orszaku jest Fundacja Orszak Trzech Króli. Inicjatywa zorganizowania ulicznych jasełek powstała w 2008 r. w prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik” szkole „Żagle”.

Kościół katolicki 6 stycznia obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Uroczystość Trzech Króli obchodzona jest także jako dzień misyjny. Od 2011 r. 6 stycznia jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Według Ewangelii św. Mateusza za panowania w Judei króla Heroda do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy, gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Mędrców w średniowieczu zaczęto nazywać Trzema Królami i nazwa ta przetrwała do czasów obecnych. Ich imiona pojawiły się dopiero w VIII w. W XII w. Kacpra, Melchiora i Baltazara uznano za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki. Relikwie mędrców przechowywane są do dziś w Kolonii w Niemczech.

https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/428359-ponad-12-mln-uczestnikow-orszakow-trzech-kroli-zdjecia?fbclid=IwAR2IGpM41LdNW3KHCQli0AKG5NONWjIHg22UABb5Rp3SlNeDNGGOHrUUG4I
Tags: pologne, église catholique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments