Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

13 krajów Ameryki wezwało Maduro, by nie obejmował ponownie urzędu prezydentaTrzynaście krajów skupionych w tzw. Grupie z Limy zapowiedziało w piątek, że nie uznają prawomocności zaprzysiężenia Nicolasa Maduro na kolejną kadencję prezydenta Wenezueli. Maduro został wezwany do rezygnacji z zaprzysiężenia, które jest zaplanowane na 10. stycznia i do przekazania władzy opozycji do czasu przeprowadzenia nowych wyborów. – pisze dpa.

Kraje Grupy z Limy uznała, że majowe wybory prezydenckie w Wenezueli „nie są prawomocne z powodu nieuwzględnienia udziału wszystkich wenezuelskich podmiotów politycznych, braku obecności niezależnych zagranicznych obserwatorów, braku niezbędnych międzynarodowych gwarancji i standardów dla wolnego, uczciwego i przejrzystego procesu”.

Oświadczenie podpisało 13 krajów: Argentyna, Brazylia, Kanada, Chile, Kolumbia, Kostaryka, Gwatemala, Gujana, Honduras, Panama, Paragwaj, Peru i Saint Lucia. Grupa z Limy liczy 17 członków.

Grupa z Limy wezwała lewicowego prezydenta Wenezueli do przekazania władzy Zgromadzeniu Narodowemu – organowi zdominowanemu przez opozycję, który został odsunięty na bok przez prorządowe Zgromadzenie Konstytucyjne. Później miałyby zostać przeprowadzone nowe wybory. Maduro został obwiniony za „poważny kryzys polityczny i humanitarny w Wenezueli” oraz prowadzenie polityki „antydemokratycznej, opresyjnej i dyktatorskiej”.

Sygnatariusze dzisiejszej deklaracji zagrozili zweryfikowaniem dotychczasowych stosunków z Caracas i wprowadzeniem sankcji wobec wyższych wenezuelskich urzędników w postaci zakazów wjazdu i ograniczeniu dostępu do ich systemów bankowych.

Jak pisaliśmy, Maduro wygrał wybory prezydenckie w Wenezueli, które przeprowadzono 20. maja 2018 roku. Jego dwaj główni kontrkandydaci nie uznali wyniku wyborów wskazując na masowe nieprawidłowości przy ich przeprowadzeniu.

Nicolas Maduro rządzi Wenezuelą od śmierci Chugo Chaveza w 2013 roku. Od przeszło 4 lat kraj jest pogrążony w kryzysie gospodarczym i społecznym. Kraj zmaga się z jedną z najwyższych na świecie inflacji. W Wenezueli brakuje produktów żywnościowych i z tego powodu kwitnie tam czarny rynek, na którym ceny są wielokrotnie wyższe niż wyznaczane przez rząd. Maduro winą za głód w kraju obarcza sankcje międzynarodowe i „chciwych biznesmenów”. Krytycy prezydenta wskazują, że do nędzy doprowadziły rządy jego i jego poprzednika, Hugo Chaveza.

PRZECZYTAJ: Wenezuela wysłała wojsko na targowiska, aby walczyć ze spekulacją

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ameryka/13-krajow-ameryki-wezwalo-maduro-by-nie-obejmowal-ponownie-urzedu-prezydenta/
Tags: politique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments