Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Wielka Brytania: większość torysów woli Brexit bez umowyPonad połowa szeregowych członków brytyjskiej Partii Konserwatywnej woli Brexit bez umowy z UE niż na warunkach umowy opracowanej i wynegocjowanej przez premier Theresę May. To złe wiadomości dla szefowej brytyjskiego rządu.

Opublikowany w piątek sondaż wskazuje, że większość szeregowych członków Partii Konserwatywnej uważa wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy za lepszą, niż Brexit na warunkach wynegocjowanych przez premier Theresę May.

Opuszczenie UE bez porozumienia to scenariusz, którego chce unikną brytyjska premier, a także Bruksela. Opowiada się za nim jednak 59 proc. szeregowych członków Partii Konserwatywnej. 38 proc. woli, by brexit odbył się na warunkach umowy zawartej pod koniec listopada. Sondaż przeprowadzono w drugiej połowie grudnia przez ośrodek YouGov na grupie 1215 członków Partii Konserwatywnej.

Trzy czwarte ankietowanych torysów (76 proc.) uważa, że obawy dotyczące możliwych komplikacji w przypadku braku umowy, jak np. kłopoty z importem żywności czy korki w portach, są przesadzone bądź wymyślone.

Media zwracają uwagę, że wyniki sondażu nie są korzystne dla Theresy May, i poważnie podważają jej zabiegi na rzecz poparcia jej umowy z UE deputowanych z jej własnej partii. Do przyjęcia umowy w Izbie Gmin potrzebne jest poparcie co najmniej 318 posłów. Przypomnijmy jednak, że w grudniu podczas wewnętrznego głosowania torysów nad wotum nieufności wobec May jako szefowej partii, 117 posłów konserwatywnych poparło wniosek w tej sprawie. Brytyjska premier musi ich przekonać do poparcia umowy, jeśli chce korzystnego dla swojej koncepcji wyniku głosowania. Publikacja omawianego sondażu pokazuje silny potencjał eurosceptyków w jej partii, których będzie jej bardzo trudno przekonać.

W rozmowie z agencją Reuters prof. Tim Bale, politolog z Queen Mary University w Londynie powiedział, że „szeregowi torysi są jeszcze mniej zachwyceni umową niż konserwatywni członkowie parlamentu”.

Pierwotnie głosowanie w Izbie Gmin nad porozumieniem opracowanym przez May miało odbyć się w połowie grudnia, ale zostało odłożone z uwagi na brak możliwości uzyskania większości. Debata nad umową odbędzie się w nadchodzącym tygodniu. Głosowanie zapowiedziane jest na 14 stycznia. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 29 marca.

Przeczytaj: UE i Wielka Brytania przygotowują się na twardy Brexit

https://kresy.pl/wydarzenia/wielka-brytania-wiekszosc-torysow-woli-brexit-bez-umowy/
Tags: politique, royaume-uni, union européenne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments