Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Polskie F-16 strzegą przestrzeni krajów bałtyckich

Wraz z początkiem roku polscy lotnicy przejmują nadzór nad przestrzenią powietrzną krajów bałtyckich


Wielozadaniowy samolot bojowy F-16

Nasze myśliwce w misji Baltic Air Policing biorą udział już po raz ósmy. F-16 w bazie lotniczej w litewskich Szawlach wylądowały już w sobotę, ale uroczyste przejęcie misji od Belgów odbędzie się w czwartek. W komunikacie litewskiego ministerstwa obrony czytamy, że "Polska jest jednym z aktywniejszych uczestników misji". Nasz kraj bierze w niej udział od 2005 roku. Na Litwę już po raz drugi przyleciały polskie F-16. Wcześniej bezpieczeństwa nieba krajów bałtyckich strzegły nasze myśliwce MiG-29.

Polscy lotnicy będą stacjonować w Szawlach przez cztery miesiące. Do kwietnia 2019 roku państwem wspierającym misję są Niemcy. Żołnierze niemieccy stacjonują w estońskiej bazie Amari.

Podczas misji Baltic Air Policing poszczególni członkowie NATO patrolują niebo Litwy, Łotwy i Estonii. Kraje bałtyckie nie posiadają własnych myśliwców. Podstawowym celem misji jest przeciwdziałanie naruszeniom przestrzeni powietrznej przez rosyjskie samoloty. Baltic Air Policing trwa od czasu wejścia państw bałtyckich do NATO w 2004 roku.

http://www.radiozagranica.pl/8/79/Artykul/399501,Polskie-F16-strzega-przestrzeni-krajow-baltyckich
Tags: défence, estonie, lettonie, lituanie, nato, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments