Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Świat 2019 - Polska w Organizacji Narodów Zjednoczonych

Przez kolejny rok Polska będzie niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZNowy Rok to półmetek uczestnictwa Warszawy w pracach tego gremium. W sierpniu Polska będzie przewodniczyć obradom w Nowym Jorku.

Polska została wybrana na jednego z dziesięciu niestałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ jeszcze w 2017 roku. Kadencja Warszawy to lata 2018 i 2019. W zakończonym właśnie roku polski prezydent Andrzej Duda trzykrotnie przemawiał na forum ONZ. W tym roku prezydent będzie w Nowym Jorku co najmniej dwa razy.

W sierpniu Polska przejmie miesięczne przewodnictwo w pracach Rady. Oznacza to, że polski przedstawiciel przy Narodach Zjednoczonych będzie zarówno zwoływać, jak i prowadzić posiedzenia. Polskim mottem udziału w pracach jest apel o przestrzeganie prawa międzynarodowego.

Rada Bezpieczeństwa ONZ liczy 15 członków - pięciu stałych i dziesięciu niestałych. Warszawa reprezentuje w Radzie kraje Europy Środkowo-Wschodniej. To szósty raz, gdy Polska wchodzi w skład Rady. Ostatni raz Polska była jej członkiem w latach 1996-1997.

Rada Bezpieczeństwa ONZ decyduje o najważniejszych sprawach związanych z pokojem na świecie i w praktyce może nakładać sankcje na państwa członkowskie. Większość jej działań ma jednak niewielki wpływ na losy świata.

http://www.radiozagranica.pl/8/79/Artykul/399479,Swiat-2019-Polska-w-Organizacji-Narodow-Zjednoczonych
Tags: politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments