Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Szijjarto: Juncker od dawna nie jest chrześcijańskim demokratąWedług ministra spraw zagranicznych Petera Szijjarto wyrokowanie przez Jeana-Claude’a Junckera, kto może być chrześcijańskim demokratą, jest „złym żartem”.

Szef węgierskiej dyplomacji wszedł w niedzielę w publiczną polemikę z szefem Komisji Europejskiej Jeanem-Claudem Junckerem, który w wywiadzie dla kilku europejskich gazet powiedział, że chciał wykluczenia węgierskiego Fideszu z Europejskiej Partii Ludowej, ponieważ „polityka Fideszu nie jest do pogodzenia z wartościami chrześcijańskimi”, jednak nie posłuchano go. Szijjarto oświadczył, że Juncker już od dawna nie jest chrześcijańskim demokratą, lecz proemigracyjnym liberałem, „który złożył wieniec pod pomnikiem Marksa, upamiętnił Fidela Castro, podczas urzędowania którego imigranci zalali Europę a Wielka Brytania opuściła Unię Europejską”. Wyrokowanie przez Junckera, kto może być chadekiem, uznał za „zły żart”.

W opinii ministra spraw zagranicznych Węgier Juncker jest wielkim mistrzem osłabiania Europy. Szijjarto zarzucił mu sprowadzanie migrantów do Europy i zamiar wyrzucania z niej każdego, kto się temu sprzeciwia. Zdaniem ministra bezpieczeństwo i konkurencyjność Europy muszą zostać przywrócone, co wymaga zdecydowanych działań i niezawodnego przywództwa.

W niedzielę w kilku gazetach należących grupy LENA (m.in. w niemieckim „Die Welt” i włoskiej „La Repubblica”) ukazał się wywiad z Junckerem, w którym szef KE mówił, że wartości chrześcijańskie nie dadzą się pogodzić z polityką Fideszu. Z tego powodu chciał wykluczenia tej węgierskiej partii z Europejskiej Partii Ludowej, skupiającej także partie chadeckie, lecz nie przychylono się do jego wniosku. Przyznał też, że jest w stałym sporze z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Sugerował także, że od „jedności europejskiej” nie ma odwrotu. „Wystarczy iść na cmentarz wojenny, by zdać sobie sprawę, jaka jest alternatywa dla jedności europejskiej”. – mówił.

CZYTAJ TAKŻE: Węgry: Nie ulegniemy szantażowi ws. funduszy UE

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/europa-srodkowa/szijjarto-juncker-od-dawna-nie-jest-chrzescijanskim-demokrata/
Tags: hongrie, politique, union européenne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments