Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Polska partia na Litwie nominowała kandydatów na merów Wilna i innych samorządówAkcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin nominowała kandydata na mera Wilna oraz kilku rejonów Wileńszczyzny.

3 marca odbędą się na Litwie wybory samorządowe. Samorząd funkcjonuje w tym kraju tylko na szczeblu większych miast oraz rejonów. W rejonach zamieszkanych przez Polaków swoich kandydatów zawsze wystawia partia AWPL-ZChR. Już wcześniej polska partia zadecydowała o tym, że kandydatami na merów w rejonach wileńskim i solecznickim będą Maria Rekść i Zdzisław Palewicz, którzy już obecnie pełnią te funkcję. Rejony solecznicki i wileński to jedyne rejony Litwy w których Polacy stanowią większość mieszkańców. Palewicz w czasie ostatnich wyborów samorządowych uzyskał rekordowe na skalę Litwy poparcie 77% wyborców i został merem rejonu solecznickiego już w pierwszej turze wyborów.

W czwartek obradowała Rada Naczelna AWPL-ZChR, która wybrała kandydatów na merów innych jednostek samorządowych. Duże znaczenie prestiżowe i polityczne mają wybory mera Wilna. W mieście 16% mieszkańców stanowią Polacy, ale na kandydatów AWPL-ZChR chętnie głosuje także część mieszkających w Wilnie Rosjan. W przyszłym roku o fotel mera Wilna będzie walczyć Edyta Tamošiūnaitė. Działaczka ta jest obecnie wicemerem miasta.

W wyborach mera rejonu trockiego wystartuje poseł AWPL-ZChR w litewskim parlamencie Jarosław Narkiewicz. W rejonie Polacy stanowią 30% mieszkańców. Narkiewicz jest parlamentarzystą od wielu lat. W zeszłej kadencji był nawet wiceprzewodniczącym Seimasu.

Podobną decyzję Rada Naczelna polskiej partii podjęła w przypadku rejonu święciańskiego, gdzie Polacy stanowią prawie 26% mieszkańców. Kandydatem będzie tam reprezentujący ten rejon w parlamencie poseł Zbigniew Jedziński. Natomiast w rejonie szyrwinckim gdzie Polaków jest tylko nieco ponad 9% kandydatem AWPL-ZChR na mera będzie Rasa Tamošiūnienė.

W Wisagini, gdzie ponad połowę mieszkańców stanowią Rosjanie, kandydatem AWPL-ZChR na mera będzie Dmitrij Ikonikow, zaś na mera rejonu jezioroskiego wystartuje z ramienia tej partii Siergiej Szeplakow.

https://kresy.pl/polacy/polska-partia-na-litwie-nominowala-kandydatow-na-merow-wilna-i-innych-samorzadow/
Tags: lituanie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments