Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

"Ja jestem Polak i katolik, a wy jesteście pieski stalinowskie!"30 grudnia 1949 r. w Białymstoku zamordowano Rajmundna Rajsa ps. "Bury" " – żołnierza ZWZ-AK, dowódcę 1 Kompanii Szturmowej 3 Wileńskiej Brygady AK (1944), oraz II szwadronu V Wileńskiej Brygady AK (1945) i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (dowódca 3 Brygady Wileńskiej NZW).

"Co wiadomo o procesie?

Rozpoczął się 19 września 1949 r. w białostockim kinie „TON”. Oprócz ojca sądzono również ppor. „Rekina”. Przewodniczącym składu sędziowskiego był ppłk Roman Waląg, obrońcą adwokat Roman Garbusiewicz. Proces zakończył się 27 września.

Po cioci Wisi zostały mi notatki prasowe z „Życia Białostockiego”, który relacjonował proces. Można tam przeczytać, że „w walce z siłami demokracji współpracowali z gestapo”, „zbrodnicza działalność «Burego» znajdowała poparcie wśród części kleru”, „kulisy współpracy z gestapo ujawniają świadkowie”. Jakoś cioci udało się to zachować.

Ojciec na procesie, przedstawiając się, powiedział do składu sędziowskiego: „Ja jestem Polak i katolik, a wy jesteście pieski stalinowskie!”. Wyrok zapadł 1 października o godzinie dziesiątej. Kara śmierci, utrata praw obywatelskich na zawsze i przepadek mienia. Niedawno dowiedziałem się od pani Lucyny Palczewskiej, która jako młoda dziewczyna była na całym procesie, że ojciec zachowywał się bardzo godnie, a podczas odczytywania wyroku stał dumny, patrzył przed siebie…" - wspomina Romuald Rajs, syn kpt. Romualda Rajsa ps. „Bury”.

https://www.facebook.com/PatriotkiBLOG/photos/a.314344155368178/1407717272697522/?type=3&theater
Tags: 2ème guerre mondiale, empire du mal, kresy wshodnie, occupation par les russes, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments