Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Związek Ukraińców w Polsce promuje pieśń UPA [+video]Związek Ukraińców w Polsce promuje na portalu społecznościowym klip do pieśni „Czerwona Kalina”, popularnej wśród UPA, nazywanej niekiedy jej nieoficjalnym hymnem. W klipie zespół gra na tle portretu Romana Szuchewycza.

W sobotę Związek Ukraińców w Polsce zamieścił na swoim profilu na Facebooku klip ukraińskiego zespołu Haydamaky do pieśni „Czerwona Kalina”, tu pod tytułem „Oj, u łuzi czerwona kałyna” [„Ой, у лузі червона калинa”].

Przypomnijmy, że „Czerwona kalina”, pochodząca z czasów I wojny światowej, to nie tylko hymn Strzelców Siczowych, ale również jedna z najważniejszych pieśni UPA, czasem określana mianem jej nieoficjalnego hymnu. Była ona bardzo popularna wśród upowców i często przez nich śpiewana. Z UPA wiąże ją również to, że jest wykonywana przy okazji rocznic związanych z tą zbrodniczą organizacją. Była również nieraz grana przez ukraińską orkiestrę wojskową podczas corocznego marszu Ukraińców ulicami Przemyśla.

W klipie zespołu Haydamaky w kilku kadrach widać, że zespół gra ten utwór w rockowej aranżacji m.in. na tle portretu Romana Szuchewycza, głównodowdzącego UPA.

Przeczytaj: Lwów: w szkołach odśpiewają „Czerwoną Kalinę”, na ulicach uczczą UPA
Czytaj również: Prezydent Ukrainy: Młodzież ma się wychowywać na ideałach UPA i ZURL

Roman Szuchewycz był głównodowodzącym Ukraińskiej Powstańczej Armii, odpowiedzialnej za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Zginął w 1950 roku pod Lwowem zastrzelony przez żołnierzy Armii Czerwonej.Przeczytaj: Ukraina: ministerstwo oświaty nakazało usunięcie z podręcznika historii wzmianki o kolaboracji Szuchewycza z nazistami

Związek Ukraińców w Polsce zamieścił ten klip tłumacząc, że są w nim kadry z filmu „Czerwonyj” [ukr. Червоний], na motywach powieści Andrija Kokotiuchy pod tym samym tytułem, który opowiada m.in. o losach bojówkarza UPA o pseudonimie „Czerwonyj”, który trafił do sowieckiego gułagu. ZuwP poleca ten film: „Kto nie widział, niech mocno żałuje”.

Przeczytaj: Związek Ukraińców w Polsce wzywał do przywdziewania banderowskich barw [+SCREENSHOT]
Czytaj również: Lider Związku Ukraińców w Polsce promuje grupę podważającą polskość Przemyśla
Zobacz także: Prezes Związku Ukraińców w Polsce pozywa redaktora Kresy.pl

https://kresy.pl/wydarzenia/zwiazek-ukraincow-w-polsce-promuje-piesn-upa-video/
Tags: 2ème guerre mondiale, kresy wshodnie, politique, pologne, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments