Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Powstanie Wielkopolskie fundamentem odrodzonej Polski

Był to największy wygrany zryw w dziejach Polski. Wielkopolanie odzyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę naszej państwowości wróciły do macierzy


Obchody 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego, z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy

W magazynie "Widziane z Polski", relacja z obchodów setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki oddali w Poznaniu hołd powstańcom wielkopolskim. Był to największy wygrany zryw w dziejach Polski. Powstanie wybuchło w Poznaniu 27 grudnia 1918 roku. Polacy wystąpili zbrojnie przeciwko państwu niemieckiemu. Domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Polski, która w tym czasie umacniała swą niepodległość. Zryw zakończył się zwycięstwem w 1919 roku. Dzięki niemu, Wielkopolanie zyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę naszej państwowości wróciły do macierzy.

Mówimy również, w rozmowie z Andrzejem Kubisiakiem z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, o dobrej sytuacji na polskim rynku pracy w roku 2018.

Przenosimy się także do Pekinu, gdzie w Stołecznym Muzeum można oglądać wystawę „Silesia rediviva” czyli „Śląsk odrodzony”. To prezentacja arcydzieł wczesnego baroku z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Wystawa wpisuje się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z dyrektorem Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotrem Oszczanowskim w Pekinie rozmawiał Tomasz Sajewicz.

W cyklu "Kierunek: Polska" rozmawiamy o rodzinnych powrotach z emigracji.

O czym warto pamiętać planując rodzinny powrót opowiada Aleksandra Ośko, trenerka wielokulturowa z Fundacji „Świat na wyciągnięcie ręki”.

W ramach cyklu „Wielcy Twórcy Niepodległej”, przypomnimy postać gen. Władysława Sikorskiego, polityka i wojskowego, premiera rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie.

Na magazyn "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

http://www.radiozagranica.pl/8/267/Artykul/399186,Powstanie-Wielkopolskie-fundamentem-odrodzonej-Polski
Tags: 1ère guerre mondiale, allemagne, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments