Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Ukraiński ekspert: nawet gdyby Rosja zniknęła, to będziemy mieli pewne problemy z Węgrami i PolskąBohdan Jaremenko, ukraiński ekspert ds. stosunków międzynarodowych uważa, że Ukraina nawet bez Rosji będzie miała pewne problemy w relacjach z sąsiadami, m.in. z Węgrami czy z Polską. Jego zdaniem Węgrzy niektórymi swoimi działaniami zawstydzają państwo Ukraińskie.

Ukraiński ekspert ds. stosunków międzynarodowych Bohdan Jaremenko i szef Fundacji Majdan Spraw Zagranicznych na łamach ukraińskiego portalu Glavred zarysował swoją ocenę sytuacji ws. relacji Ukrainy z Węgrami, Polską i Rumunią. Jego zdaniem, Rosja znacząco przyczynia się do wzrostu napięć w relacjach Ukrainy ze swoimi sąsiadami. – Są w stanie w odpowiednim czasie wskazywać na pewne problemy, które mają inni i próbować to rozgrywać.

Jaremenko skomentował też ostatnią inicjatywę władz Węgier, które uruchamiają darmowe kursy języka węgierskiego dla mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu. – Pięknie. To wygląda jak piękny gest ze strony Węgier. To nie pierwszy raz gdy Węgrzy robią coś, żeby Ukraina wyglądała źle i za każdym razem im się to udaje – komentuje ekspert.

– Szczere mówiąc, to wywołuje irytację i wstyd, nie z powodu działań Węgier, ale naszych władz. Oczywiście, Ukraina musi zabezpieczać interesy swoich obywateli, przyczyniać się do nauczania zarówno języka ukraińskiego, jak i węgierskiego, zapewniać im szczepionki [Węgry dostarczyły na Zakarpacie szczepionki przeciwko odrze – red.] i inne konieczne rzeczy. To nie Węgry powinny to robić, ale Ukraina – zaznacza.

Przeczytaj: Szijjarto: Węgry mają z Ukrainą poważny konflikt

Zdaniem Jaremenki, Kijów oficjalnie powinien zdecydowanie szukać sposobów na normalizację relacji z Budapesztem, Bukaresztem i Warszawą. – Będziemy mieli pewne problemy z Węgrami, Polską, Rumunią i Białorusią, nawet gdyby Rosja gdzieś zniknęła. To dlatego, że między sąsiednimi krajami zawsze są problemy. Bez żadnych wyjątków, historia wszystkich naszych sąsiednich krajów to historia wojen, konfliktów. Można koncentrować się na tym lub na tym, że jest historia penetracji kulturowej, handlu itd.

Przeczytaj: Szijjarto: za nic nie poświęcilibyśmy Węgrów z krajów ościennych
Czytaj także: Lider Węgrów z Zakarpacia: Ukraina naciska i zastrasza mniejszość węgierską

Ekspert twierdzi, że Ukraina nie ma „systemowych problemów” z Węgrami, Polską czy Rumunią. Inaczej ma się sprawa z Białorusią, z uwagi na to, że tworzy z Rosją państwo związkowe, „Związek Rosji i Białorusi”. W związku z tym, zdaniem Jaremenki, Białoruś „pod auspicjami Rosji jest zobligowana do prowadzenia polityki niszczenia Ukrainy”, a z Węgrami, Polską i Rumunią Ukraińcy zawsze powinni być w stanie negocjować. – To raczej nasi sojusznicy i przyjaciele, z którymi mogą być problemy, nawet i poważne. Trudno byłoby mi uwierzyć, że to nasi wrogowie.

https://kresy.pl/wydarzenia/ukrainski-ekspert-nawet-gdyby-rosja-zniknela-to-bedziemy-mieli-pewne-problemy-z-wegrami-i-polska/
Tags: hongrie, politique, pologne, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments