Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Kard. Dziwisz: bp Pieronek krytykował i był krytykowany, ale zawsze miłował Kościół

- Krytykował i był krytykowany, ale zawsze uczciwy, miłujący Kościół, zatroskany o sprawy społeczne - napisał o zmarłym w czwartek bp. Tadeuszu Pieronku były metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Bp Tadeusz Pieronek
Bp Tadeusz Pieronek

"Zaskoczyła nas śmierć biskupa Tadeusza Pieronka. Wpisał się on w sposób znaczący w historię Kościoła w Polsce w ostatnich dziesiątkach lat. Krytykował i był krytykowany, ale zawsze uczciwy, miłujący Kościół, zatroskany o sprawy społeczne" - podkreślił kard. Dziwisz.

Zaznaczył, że zmarły był człowiekiem "niewątpliwie wielkich zasług w życiu Kościoła, także jako wybitny prawnik i nauczyciel uniwersytecki" i "zasługuje na obiektywne spojrzenie na jego wyrazistą osobowość".

"Żegnam Go po przyjacielsku i zawierzam Go Ojcu Św. Janowi Pawłowi II, któremu był szczerze oddany i od którego otrzymał konsekrację biskupią" - napisał były metropolita krakowski.

"Pozostał wierny Kościołowi"

- Biskup Pieronek nikogo nie udawał ani nie moralizował - ocenił duszpasterz i publicysta ks. Andrzej Luter. Jak dodał, zmarły w czwartek duchowny "mimo swego krytycyzmu pozostawał Kościołowi wierny do końca".

Ks. Luter podkreślił, że biskup Pieronek był człowiekiem wolnym i mądrym. - Był imponującą postacią z kilku powodów, chociażby ze względu na jego styl. Biskup Pieronek nie udawał niczego ani nikogo. Nie posługiwał się żadną kościelną nowomową, żadnym kościelnym slangiem. Mówił wprost to, co myśli, co czuje - powiedział.

- Wszyscy, ze wszystkich stron, mogli mu coś zarzucić, ponieważ czasami był ostry w sformułowaniach, szedł po przysłowiowej bandzie, ale zawsze był w tym prawdziwy. Był sobą, nie moralizował. Mówił czasami rzeczy oczywiste, ale które ktoś inny by przemilczał albo ubrał w kościelne formuły. Biskup Pieronek przebijał te balony - dodał.

Tadeusz Pieronek, biskup pomocniczy sosnowiecki w latach 1992-1998, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski w latach 1993-1998, rektor PAT w Krakowie w latach 1998-2004, zmarł w czwartek w Krakowie. O jego śmierci poinformowało biuro prasowe KEP.

https://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/2238248
Tags: pologne, église catholique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments