Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Polskie MSZ udzieliło pomocy finansowej szpitalowi psychiatrycznemu na UkrainieMinisterstwo Spraw Zagranicznych kontynuuje dystrybucję środków przeznaczonych na pomoc humanitarną i rozwojową dla zagranicy. – podał w środę Rynek Zdrowia powołując się na PAP. – W ramach tych środków 30 tys. euro (ok. 128 tys. zł) trafiło do szpitala psychiatrycznego w miasteczku Swatowe na wschodzie Ukrainy.

Szpital psychiatryczny w Swatowem znajduje się w części obwodu ługańskiego kontrolowanej przez władze w Kijowie. Jest to jedyny tego typu ośrodek działający w tym obwodzie. Jak powiedziała PAP Lena Jampolska, ordynatorka jednego z oddziałów szpitala, trafiają do niego „ludzie, którzy zgubili się podczas ostrzałów i stracili dokumenty”. Niekiedy ich tożsamość jest nieznana. W szpitalu są także pacjenci ewakuowani w 2014 roku ze szpitali psychiatrycznych w Ługańsku.

„Na wytypowanie tego miejsca jako najlepszego punktu dla poprawy dostępu do pomocy psychiatrycznej wpłynęło usytuowanie szpitala. Jest w bezpiecznej odległości od strefy działań zbrojnych, ale na tyle blisko, by mógł przyjmować pacjentów z tych terenów, także z miejscowości okupowanych przez separatystów” – powiedziała PAP radca ambasady RP w Kijowie Joanna Jurewicz. Według niej udzielanie wsparcia psychologicznego osobom, które ucierpiały w wyniku wojny, jest jednym z priorytetów Polskiej Pomocy dla Ukrainy.

Dzięki pieniądzom z Polski placówka w Swatowem kupiła sprzęt terapeutyczny i rehabilitacyjny, wyremontowała i umeblowała dwa pomieszczenia a także urządziła pokój dla arteterapii, czyli leczenia przez sztukę. Udało się także przeszkolić ukraiński personel przez specjalistów z Polski. „To wspaniale, że choć przez kilka dni mogliśmy skonfrontować swoje doświadczenia z wiedzą specjalistów zajmujących się leczeniem traum. Ukraińska psychiatria jest w tej dziedzinie daleko za Europą”. – uznała Lena Jampolska.

Jak powiedziała Joanna Jurewicz, MSZ stara się kierować część swojej pomocy do obwodu ługańskiego, który ma duże potrzeby, a nie zawsze trafia tam pomoc humanitarna i rozwojowa. W ramach tych działań wcześniej szpital w mieście Rubiżne otrzymał sprzęt do laparoskopii a ukraińscy psychologowie i psychiatrzy odbyli w Warszawie szkolenia w zakresie leczenia zespołu stresu pourazowego.

Według PAP w 2017 roku Polska przeznaczyła na pomoc rozwojową 2,55 mld złotych, z czego 228,6 mln zł trafiło na Ukrainę.

CZYTAJ TAKŻE: Polski rząd przedłużył umowę dotyczącą kredytu dla Ukrainy

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/polskie-msz-udzielilo-pomocy-finansowej-szpitalowi-psychiatrycznemu-na-ukrainie/
Tags: politique, pologne, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments