Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Prof. Ryba: Święta bez Boga są wydmuszkąProfesor Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w programie „Myśląc Ojczyzna” w telewizji Trwam przypominał o religijnym wymiarze świąt Bożego Narodzenia.

Historyk Mieczysław Ryba, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego podkreślał w sobotę w telewizji Trwam, że Boże Narodzenie pokazuje, jak bardzo polska kultura jest zrośnięta z chrześcijaństwem.

Naukowiec ocenił pojawiające się na Zachodzie, a także w Polsce, próby laicyzacji Bożego Narodzenia, „ażeby święta Bożego Narodzenia świętować bez Boga, bez narodzin Chrystusa”. Jego zdaniem takie obchodzenie świąt jest „puste”.

„Święta bez Boga są wydmuszką. Nie ma w tym żadnej treści. Nie ma niczego, co byłoby sensem i odpowiadało na najbardziej podstawowe pytania człowieka, jakie sobie stawia: pytania o sens i cel życia człowieka oraz o zbawienie” – mówił prof. Ryba.

Historyk uznał, że na gruncie szkolnym czy urzędowym nie powinno ulegać się tendencjom zmierzającym do eliminacji religijnego wymiaru Bożego Narodzenia. Jako przykład odwrotnej tendencji podał zawieszenie krzyża w Lubelskim Urzędzie Marszałkowskim.

„Tendencja powinna być taka, że przestrzeń prywatna i publiczna jest przestrzenią do zagospodarowania przez chrześcijan. Twierdzenie, że poprawność polityczna, dialog, tolerancja miałyby polegać na tym, że większość katolicka opróżnia tę przestrzeń publiczną z symboli chrześcijańskich jest działaniem i twierdzeniem zupełnie absurdalnym” – uważa naukowiec.

Według niego za usuwaniem symboli chrześcijańskich stoi ideologia, którą nazwał marksistowską. „Chciano, by zbawić człowieka zupełnie inaczej – poprzez wyrzucenie wszystkich starych relacji, wszystkich tradycyjnych, naturalnych nawet więzi międzyludzkich – od rodziny począwszy, a na narodzie kończąc”. – opisywał intencje zwolenników tej ideologii historyk.

Profesor przypomniał, że w przyszłym roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego, które zdecydują nie tylko „jakie będą podatki, jakie będą wydatki socjalne, inwestycyjne” ale także jak Polska i Europa będą wyglądać „od strony duchowej”.

„Przeżywając głęboko święta Bożego Narodzenia musimy się w tym formować, musimy reflektować co nas otacza i jaka treść płynie z tych świąt” – podsumował gość telewizji Trwam.

CZYTAJ TAKŻE: Szwecja: Chrystus „neutralny płciowo” na Boże Narodzenie

https://kresy.pl/wydarzenia/religia/prof-ryba-swieta-bez-boga-sa-wydmuszka/
Tags: incrédulité et blasphème, politique, pologne, église catholique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments