Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Szósta sobota zamieszek we FrancjiNa ulicach Paryża po raz kolejny doszło do starć demonstrantów z policją. W sobotę „żółte kamizelki” po raz szósty wyszły na ulice francuskich miast.

Jak podało MSW Francji, wczoraj w całym kraju protesty zgromadziły 38,6 tys. ludzi – niemal o połowę mniej niż tydzień temu i wielokrotnie mniej niż 17. listopada, gdy przeciw zapowiadanym podwyżkom cen paliwa protestowało 282 tys. ludzi.

W samym Paryżu protesty „żółtych kamizelek” zgromadziły 2 tys. ludzi. Jak zwykle na Polach Elizejskich doszło do starć z policją. Kamery telewizyjne nagrały, jak w pewnym momencie policjant zagroził atakującym chuliganom pistoletem. Do użycia broni jednak nie doszło. Policja zatrzymała w Paryżu 142 ludzi, z czego 19 trafiło do aresztu, w tym przywódcę „żółtych kamizelek” Erica Droueta. Jak podaje RMF FM, wczorajsze starcia nie mogą jednak równać się z zamieszkami sprzed kilku tygodni.

Przy granicy między Francją a Hiszpanią setki „żółtych kamizelek” zakłóciły ruch na autostradzie blokując stację poboru opłat. Policja przepędziła blokujących używając gazu łzawiącego. Blokady dróg odnotowano również w pobliżu granicy z Włochami i na moście w Strasburgu w pobliżu granicy niemieckiej.

W sobotę zginęła dziesiąta ofiara protestów. Był nim kierowca, która uderzył swoim pojazdem w tył ciężarówki stojącej na blokadzie drogi w Perpignan na wybrzeżu Morza Śródziemnego.

Jak podała PAP. w Angouleme, stolicy regionu Nowa Akwitania, ścięto głowę kukle symbolizującej prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Wcześniej „Macronowi” urządzono proces, po którym siekierą odrąbano mu głowę. Zdarzenie potępił rzecznik rządu a lokalna prefektura nie wykluczyła, że doszło do przestępstwa.

Demonstracje liczące po kilkaset osób odnotowano także m.in. w Bordeaux, Caen, Lille, Lyonie, Marsylii, Nantes, Rouen Saint-Etienne i Tuluzie. W całym kraju policja zatrzymała 220 osób, z czego 81 trafiło do aresztu.

CZYTAJ TAKŻE: Władze Francji uginają się przez „żółtymi kamizelkami” – opozycja wzywa do przyspieszonych wyborów

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/europa-zachodnia/szosta-sobota-protestow-zoltych-kamizelek-we-francji-video/
Tags: france, politique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments