Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Poroszenko podpisał ustawę przyznającą członkom UPA prawa weteranów wojennychPrezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał nowelizację ustawy o statusie weteranów wojny, gwarancjach ich ochrony socjalnej.

Ustawa uznająca członków zbrodniczej UPA za bojowników walczących o wolność Ukrainy i przyznająca im wszystkie prawa weterana została uchwalona 6 grudnia. Nowelizację poparło 236 spośród 326 deputowanych. Jak poinformowała w niedzielę ukraińska agencja informacyjna UNIAN prezydent Ukrainy Petro Poroszenko  w sobotę podpisał ustawę.

Obok członków UPA, która jest odpowiedzialna za przeprowadzenie ludobójstwa Polaków na Kresach Południowo-Wschodnich, w poczet weteranów walki o niepodległą Ukrainę zostali zaliczeni także członkowie Ukraińskiego Organizacji Wojskowej prowadzącej w latach 20 XX wieku działalność terrorystyczną przeciw Polsce i organizującą działalność szpiegowską na rzecz Niemiec, Karpackiej Siczy – przedwojennej organizacji separatystycznej działającej na Zakarpaciu w latach 1938-1939, zbrojnych oddziałów ludobójczej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów przed powstaniem UPA.

Według informacji Ogólnoukraińskiego Bractwa OUN-UPA, na Ukrainie żyło w maju bieżącego roku 1201 byłych członków UPA. Nabywając prawa weterana będą mogli korzystać ze wszystkich świadczeń społecznych i ulg przysługujących tej kategorii ludności. Nowa ustawa nie czyni w tym względzie wyłączeń, na przykład dla osób, które dopuściły się zbrodni wojennych.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/poroszenko-podpisal-ustawe-przyznajaca-czlonkom-upa-prawa-weteranow-wojennych/
Tags: 2ème guerre mondiale, kresy wshodnie, politique, pologne, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments