Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Patronat Kresów 24.pl – Węzeł polsko-białoruski 1918-1921 prof. Wojciecha MaterskiegoZ radością przedstawiamy czytelnikom portalu pierwszy z prasowych patronatów Kresów24.pl nad książkami o tematyce wschodniej. Nasz wybór padł na wolumin, prezentujący wybór archiwalnych dokumentów z lat 1918-1921. Jego autorem jest wybitny historyk i znawca tematyki wschodniej – prof. dr hab Wojciech Materski. Najnowsza praca profesora jest poświęcony próbom zaistnienia państwowości białoruskiej i relacji z sąsiednimi narodami. „Węzeł polsko-białoruski 1918-1921” został wydany w serii „Biblioteka Myśli Wschodniej” w Wydawnictwie Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.

Wybór dokumentów „Węzeł polsko-białoruski 1918-1921” przygotowany przez profesora Wojciecha Materskiego, odpowiada na zapotrzebowanie na naukowe opracowanie na temat procesów tworzenia się narodów i formowania państw narodowych w Europie Środkowo-Wschodniej pod koniec I wojny światowej i w latach wojennej zawieruchy bezpośrednio po niej następujących. Wolumin powstał w wyniku licznych kwerendy archiwalnej przeprowadzonej przez eksperta, badającego historię stosunków międzynarodowych w regionie, a zwłaszcza stosunki polsko-białoruskie.

Dobór źródeł, dokonany przez prof. Materskiego, jest bardzo różnorodny. Obejmuje on dokumenty wytworzone przez kancelarie, raporty przedstawicieli dyplomatycznych, fragmenty memoriałów, telegramów, dekretów, referatów, rezolucji, protokołów, sprawozdań, not, deklaracji, proklamacji, fragmenty diariuszy, wspomnień, listów, wypowiedzi, a nawet opracowań naukowych, fragmenty wywiadów prasowych. Łącznie kwerenda objęła 21 archiwów w pięciu krajach.

Zachęcamy do lektury tego archiwalnego kompendium oraz odwiedzin księgarni Wydawnictwa ISP PAN.

https://kresy24.pl/patronat-kresow-24-pl-wezel-polsko-bialoruski-1918-1921/
Tags: bélarus, kresy wshodnie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments