Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Starcia z policją w Barcelonie, ponad 50 osób rannych [+video]Ponad 50 osób zostało rannych w starciach z policją, jakie wywołało w Katalonii wyjazdowe posiedzenie hiszpańskiego rządu w Barcelonie. – podaje agencja AFP.

Hiszpański rząd zazwyczaj przeprowadza piątkowe posiedzenia w Madrycie, lecz tym razem premier Pedro Sanchez postanowił przenieść je do stolicy Katalonii Barcelony. Jak pisze AFP, miał to być gest obliczony na „zmniejszenie napięć” z katalońskimi separatystami, lecz przyniosło to odwrotny efekt – posiedzenie rządu sprzeciwiającego się niepodległości prowincji zostało odebrane jako prowokacja, tym bardziej, że wyznaczono je w rocznicę przyspieszonych wyborów do regionalnego parlamentu wymuszonych przez Madryt.

Protestujący próbowali sforsować policyjne barierki otaczające budynek, w którym obradował hiszpański rząd. W policjantów oraz w ich pojazdy rzucano kamieniami i metalowymi barierkami. Na ulicach próbowano budować barykady, które były rozbijane przez funkcjonariuszy. Według władz w starciach ucierpiało 51 osób, w tym 30 policjantów. 12 osób zostało zatrzymanych.

Od świtu radykalne separatystyczne ugrupowanie Komitet na rzecz Obrony Republiki (CDR) blokowało ponad 20 dróg wokół Barcelony. Niektórzy z uczestników blokad nosili żółte kamizelki. Także inna separatystyczna organizacja ANC wezwała swoich zwolenników do blokowania ulic katalońskiej stolicy przy pomocy samochodów.

W piątek wieczorem w centrum Barcelony odbył się pokojowy wiec zorganizowany przez około 20 niepodległościowych katalońskich organizacji pod hasłem „Obalić reżim”. Jak napisał Guardian, wzięło w nim udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

Napięcia próbował łagodzić szef katalońskiego rządu Quim Torra, który razem z Sanchezem wyraził przywiązanie do „skutecznego dialogu” w sprawie rozwiązania sporu o status Katalonii. W czwartek w nocy Torra i Sanchez odbyli w Barcelonie rozmowy, co nie spodobało się zarówno hiszpańskiej prawicy jak i katalońskim separatystom.

Na posiedzeniu w Barcelonie hiszpański rząd zatwierdził podniesienie płacy minimalnej o 22 proc., podwyżkę płac dla pracowników sfery budżetowej i ogłosił inwestycje w projekty infrastrukturalne w Katalonii.

CZYTAJ TAKŻE: Zamieszki w Barcelonie w rocznicę referendum niepodległościowego [+VIDEO]

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/europa-poludniowa/starcia-z-policja-w-barcelonie-ponad-50-osob-rannych-video/
Tags: espagne, politique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments