Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Kuchciński w Wilnie: sprawa zasadnicza to bezpieczeństwo Polski i Litwy

Kuchciński w Wilnie: są sprawy Polaków na Litwie, ale sprawa zasadnicza to bezpieczeństwo Polski i LitwyMarszałek Sejmu Marek Kuchciński podczas swojej wizyty w Wilnie podkreślał znaczenie pogłębiania relacji polsko-litewskich. Uznał zarazem prawa i interesy Polaków z Litwy za mniej ważne, niż strategiczna współpraca z Litwą w dziedzinie bezpieczeństwa.

W środę Marszałek Sejmu Marek Kuchciński złożył jednodniową wizytę na Litwie. Towarzyszyła mu delegacja parlamentarzystów, m.in. poseł Kukiz’15 Bartosz Jóźwiak, Tadeusz Aziewicz z PO, Ewa Tomaszewska i Grzegorz Janik z PiS, a także przedstawiciele Kancelarii Sejmu RP.

Wizyta w Wilnie rozpoczęła się od złożenia wieńca przy Mauzoleum Matki i Serca Syna na wileńskiej Rossie. Potem marszałek zapewniał, że z politykami litewskimi prowadzone są rozmowy bilateralne na tematy dotyczące spraw międzynarodowych, jak również stosunków polsko-litewskich.

– Staramy się rozwijać te relacje – powiedział Kuchciński. Przyznał, że do wyjaśnienia są m.in. sprawy Polaków z Litwy, ale jednocześnie podkreślił, że są one drugorzędne względem współpracy polsko-litewskiej w dziedzinie bezpieczeństwa:

– Mamy świadomość, że jest wiele spraw do wyjaśnienia, choćby sprawy Polaków na Litwie i Litwinów w Polsce, ale to poszukiwanie dobrych rozwiązań tylko umocni naszą współpracę. Sprawa jest zasadnicza, chodzi o bezpieczeństwo Polski i Litwy. W obliczu różnych zagrożeń zewnętrznych jest to pierwszoplanowa i strategiczna sprawa.

PRZECZYTAJ: Kuchciński nie wymienił interesów mniejszości polskiej wśród najważniejszych obszarów współpracy z Litwą

Ten wątek wypowiedzi Kuchcińskiego nagłaśniali przedstawiciele polskojęzycznych środowisk liberalnych na Litwie, opowiadających się za większą integracją Polaków z Litwinami.

Głównym punktem wizyty było otwarcie w gmachu litewskiego Sejmu, wspólnie z przewodniczącym Sejmu RL Viktorasem Pranckietisem, wystawy poświęconej tradycjom polskiego parlamentaryzmu do 1791 roku. W swoim wystąpieniu marszałek Sejmu podkreślił, że Unia Lubelska scaliła dwa organizmy państwowe, Polskę i Litwę, dając „początek narodzinom nowego w Europie systemu parlamentarnego”. Przypomniał też, że w przyszłym roku będzie obchodzona 450. rocznica Unii Lubelskiej, którą nazwał „podstawą relacji polsko-litewskich przed wiekami”.

– Dzisiaj ta siła i moc owocuje wsparciem, jakie wzajemnie sobie okazujemy, współpracując w regionie, Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckim – mówił Kuchciński. .

Następnie, podczas wspólnej konferencji prasowej z Pranckietisem, marszałek Sejmu podkreślił znaczenie umacniania stosunków polsko-litewskich. – Trudno jest odbudować związku międzyludzkie – także związki międzyparlamentarne – kiedy przez parę pokoleń je likwidowano i burzono. Jednak robimy bardzo szybkie postępy. Zmieniający się szybko czas polityczny i społeczny na całym świecie, a także w Europie zmusza nas do przyśpieszenia tych stosunków. Jesteśmy przygotowani żeby uruchomić Zgromadzenie Parlamentarne – zaznaczył Marek Kuchciński.

Z kolei przewodniczący litewskiego Sejmu zaznaczył, że to już jego czwarte spotkanie z marszałkiem polskiego Sejmu w tym roku. Podkreślił, że najbliższym partnerem Republiki Litewskiej w regionie była i jest Polska. – Jestem z tego dumny. Jesteśmy zgodni wspólnie działając w wielu dziedzinach – mówił Pranckietis.

Zdaniem litewskiego polityka, w tym roku polsko-litewska współpraca polityczna była bardzo intensywna. Zaznaczył też, że zostały przyjęte strategiczne decyzje w sprawie projektów infrastrukturalnych i intensywnie współpracowano w dziedzinie bezpieczeństwa. Pranckietis dodał, że dalej należy wzmacniać polsko-litewską współpracę w dziedzinie obrony regionalnej.

Po konferencji odbyło się spotkanie dwustronne Kuchcińskiego i Pranckietisa. Rozmowy dotyczyły między innymi „możliwości zorganizowania w szczególnym dla stosunków polsko-litewskich roku 2019 posiedzenia Zgromadzenia Parlamentarnego”.

W Wilnie marszałek Sejmu RP wraz z towarzyszącą mu delegacją obejrzał wystawę „Litwo, Ojczyzno moja… Adam Mickiewicz i jego poemat Pan Tadeusz”, prezentowaną w Muzeum Narodowym – Pałacu Wielkich Książąt Litewskich.

Przypomnijmy, że we wrześniu ub. roku marszałek Kuchciński w udzielonym wileńskiemu radiu wywiadzie uznał, że stosunki z tym państwem są dobre, a współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa jest ważniejsza niż kwestia przestrzegania praw naszych rodaków na Wileńszczyźnie. Jego słowa ostro skrytykował poseł Robert Winnicki, określając jego wypowiedź jako „najbardziej skandaliczną rzecz” w ostatnim okresie naszej polityki wobec Litwy.

PRZECZYTAJ: Marszałek Kuchciński o sytuacji Polaków na Litwie: Jestem zwolennikiem rozmów bez stawiania warunków
Czytaj również: Hipokryzja do potęgi drugiej czyli marszałek Kuchciński w sprawie Litwy

https://kresy.pl/wydarzenia/kuchcinski-w-wilnie-sa-sprawy-polakow-na-litwie-ale-sprawa-zasadnicza-to-bezpieczenstwo-polski-i-litwy/

Tags: lituanie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments