Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Hiszpańscy eurosceptycy szybko rosną w siłęNajnowszy sondaż sympatii partyjnych przeprowadzony w Hiszpanii pokazuje, że antyimigracyjna i eurosceptyczna partia Vox uzyskała gwałtowny wzrost poparcia.

Strona Europe elects na Facebooku i Twitterze podaje wyniki sondaży wyborczych z całego kontyngentu. W środę opublikowała wyniki badań przeprowadzonych przez pracownię Metroscopia w Hiszpanii. Najnowszy sondaż dowodzi gwałtownego wzrostu poparcia dla wcześniej nieobecnej na scenie politycznej i w mediach głównego nurtu partii Vox.

Według sondażu partią z największym poparciem w Hiszpanii pozostaje Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) na którą chciało głosować 22% respondentów. To o 3 punkty procentowe mniej niż w poprzednim badaniu. O 2 punkty procentowe wzrosło natomiast poparcie dla liberalnych Ciudadanos (Obywatele) – do 21%. Znaczny spadek poparcia odnotowała inna z niegdysiejszych dwóch głównych sił politycznych kraju – Partia Ludowa (PP). Chęć głosowania na nią wyraziło 18%, czyli aż o 5 punktów procentowych mniej niż w poprzednim sondażu. W porównaniu do ostatniego wyniku wyborczego PP otrzymała w sondażu poparcie niższe aż o 15 punktów procentowych mniejsze. Tyle samo respondentów poparło skrajnie lewicową koalicję Unidos Podemos. Poparcie dla niej nie zmieniło się.

Zdecydowanie największy wzrost poparcia osiągnęła w porównaniu do poprzedniego sondażu partia Vox. Poparło ją 12% pytanych, to jest o 7 punktów procentowych więcej. Partia prezentuje stanowisko eurosceptyczne, zdecydowanie antyimigracyjne oraz konserwatywne. Nagły wzrost poparcia może być związany z sukcesem partii w niedawnych wyborach w najludniejszym regionie Hiszpanii – Andaluzji. W wyborach 2 grudnia Vox uzyskał prawie 11% poparcia, wprowadzając 12 deputowanych do regionalnego parlamentu. Stało się tak mimo tego, że przedwyborcze sondaże dawały partii 1-2% poparcia.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/europa-poludniowa/hiszpanscy-eurosceptycy-szybko-rosna-w-sile/
Tags: espagne, politique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments