Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Na Litwie aresztowano domniemanych szpiegów – wśród nich znany politykNa Litwie pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji trafiło do aresztu kilka osób w tym były poseł litewskiego Sejmasu Algirdas Paleckis.

W czasie środowej konferencji prasowej prokurator generalny Litwy Evaldas Pašilis poinformował, że Paleckis znajduje się w areszcie tymczasowym już od października. Pašilis mówił o grupie „kilku” zatrzymanych pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji, ale nie przedstawił dokładnej liczby. Dodał jednak, że byli to politycy związani z pozaparlamentarnymi partiami politycznymi. „Działalność była prowadzona długi czas, ona była świadoma” – słowa prokuratora o działalności zatrzymanych cytuje w środę litewski portal Delfi. Za szpiegostwo grozi na Litwie kara od 2 do 10 lat więzienia.

Szef litewskiej policji Linas Pernavas poinformował, że zatrzymano także jednego obywatel Rosji. Jest nim Walerij Iwanow. To były lider proradzieckiej organizacji Jedinstwo-Vienybė, działającej w Litewskiej SRR w latach 1988-1990. Do jego zatrzymania miało dojść według agencji BNS 18 grudnia. Pernavas poinformował jednak, że Iwanow został zatrzymany w związku z posiadaniem przez niego broni, a to czy ma związek ze sprawą szpiegostwa jest dopiero wyjaśniane.

„Jeśli ta siatka nie byłaby wykryta myślę, że Litwie groziłoby poważne niebezpieczeństwo” – powiedział Pernavas. Poinformował, że u zatrzymanych przeprowadzono przeszukania. „W czasie przeszukań znaleziono wiele różnorodnych danych i plików, które związane są z przedmiotem tego dochodzenia” – stwierdził szef litewskiej policji.

Według litewskiej policji podejrzani zajmowali się zbieraniem informacji o charakterze „niepublicznym” na potrzeby rosyjskiego wywiadu. Jej komendant nie uściślił jednak czy chodzi o informacje utajnione.

Szef Departamentu Bezpieczeństwa Państwowego (VSD) Darius Jauniškis stwierdził natomiast, że celem aresztowanych był „wpływ na procesy polityczne” na Litwie poprzez formowanie programów i struktur partii politycznych. Jauniškis uznał to za wzmacnianie „miękkiej siły” Rosji.

Algirdas Paleckis jest wnukiem i synem działaczy Komunistycznej Partii Litwy z czasów radzieckich. Jego ojciec, Justas Paleckis poparł deklarację niepodległości względem ZSRR w głosowaniu 11 marca 1990 r. w Radzie Najwyższej Litewskiej SRR. W niepodległej Litwie był działaczem Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej i wiceministrem spraw zagranicznych Litwy. Sam Paleckis dał się poznać z radykalnych poglądów. Początkowo działał w tej samej partii co ojciec. Z jej ramienia został w 2004 roku poseł litewskiego parlamentu. W 2007 roku został radnym miasta Wilna, a następnie jego wicemerem. W 2008 roku został wykluczony z partii socjaldemokratycznej i założył nowe ugrupowanie – partię Frontas (Front), która w 2010 roku została przekształcona w Socjalistyczny Front Ludowy. Paleckis bez powodzenia ubiegał się o miejsce w parlamencie z jego ramienia.

Paleckis dał się poznać z radykalnie lewicowych poglądów oraz krytyki działań NATO i USA.

Czytaj także: Litewski wywiad uznaje walkę w obronie polskich szkół za grożenie bezpieczeństwu Litwy

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/litwa/na-litwie-aresztowano-domniemanych-szpiegow-wsrod-nich-znany-polityk/
Tags: empire du mal, lituanie, police politique en russie, politique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments