Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Ukraina oficjalnie uczci w przyszłym roku rocznicę urodzin BanderyUkraiński parlament zatwierdził we wtorek dokument zawierający listę rocznic, które mają być uroczyście obchodzone na Ukrainie w przyszłym roku. Wśród nich jest m.in. 110. rocznica urodzin Stepana Bandery.

Za przyjęciem dokumentu zagłosowało 232 deputowanych Rady Najwyższej. Przeciwnych było 9, nikt nie wstrzymał się od głosu. Nie zagłosowało 92 deputowanych, którzy byli na sali.

Jak zauważył związany z nacjonalistyczną Swobodą portal Whołos, wśród 140 dat znalazł się dzień 110. rocznicy urodzin Stepana Bandery.

„1 stycznia – 110 lat od dnia urodzin Stepana Bandery (1909-1959), czołowego działacza i teoretyka ukraińskiego ruchu narodowo-wyzwoleńczego, szefa Prowidu Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, działacza politycznego” – cytuje Whołos fragment dokumentu dotyczący Bandery.

PRZECZYTAJ:
Kaczyński: Ukraina z Banderą do Europy nie wejdzie
Waszczykowski: mówimy Ukraińcom, że z Banderą do Europy nie wejdą

Wśród dat, które obejmują wydarzenia od początku panowania Jarosława Mądrego (1019 r.) do rozpadu bloku wschodniego (09.11.1989), oprócz rocznicy urodzin Bandery w dokumencie znalazły się takie jubileusze, jak 90-lecie przeprowadzenia Kongresu Ukraińskich Nacjonalistów i utworzenia OUN, setna rocznica urodzin działacza UPA Petra Feduna (19. lutego), 110. rocznica urodzin działacza UPA Petra Olijnyka ps. Enej (9. lipca), 110. rocznica urodzin jednego z przywódców bojówek OUN Iwana Kłymiwa ps. Łehenda a także ustanowiona niedawno oficjalnym dniem pamięci rocznica „początku przesiedleń i deportacji Ukraińców z Łemkowszczyzny, Chełmszczyzny, Nadsania i Podlasia” (9. września).

Zgodnie z postanowieniem ukraińskiego parlamentu Rada Ministrów Ukrainy została zobowiązana do utworzenia komitetu organizacyjnego, który opracuje plan obchodów wspomnianych rocznic i zdecyduje o ich wsparciu finansowym i technicznym. Ministerstwa kultury, oświaty, komitet radia i telewizji oraz władze lokalne zostały zobowiązane do uwzględnienia tematyki związanej z jubileuszami w ramach podejmowanych działań. Bankowi centralnemu Ukrainy zaproponowano wybicie jubileuszowych monet a poczcie wydanie pamiątkowych kopert i znaczków.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraiński parlament przyznał członkom UPA uprawnienia kombatanckie

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukraina-oficjalnie-uczci-w-przyszlym-roku-rocznice-urodzin-bandery/
Tags: 2ème guerre mondiale, politique, pologne, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments