Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Czaputowicz nazwał Francję „chorym człowiekiem Europy”Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz będąc w poniedziałek gościem programu „Graffiti” w telewizji Polsat News określił Francję jako „chorego człowieka Europy”, który „ciągnie ją w dół”.

Czaputowicz zapytany przez dziennikarza Polsat News o to, co oznaczają słowa premiera Morawieckiego na sobotniej konwencji PiS, że „Polska jest sercem Europy”, odpowiedział, że chodziło o osiągnięcia Polski pod względem gospodarczym i bezpieczeństwa. „Przyczyniamy się do wzrostu Europy i jej znaczenia w świecie. Jest się czym pochwalić w tym kontekście. Nie przysparzamy problemów”  – twierdził minister.

Na uwagę prowadzącego, że „chyba przysparzamy [problemów], skoro cały czas Komisja Europejska się nami interesuje” szef polskiej dyplomacji odpowiedział, że jest to „zabieg retoryczny” mający służyć odwróceniu uwagi od innych problemów. Jako przykład podał Francję i ostatni zamach terrorystyczny w Strasburgu oraz protesty „żółtych kamizelek”.

To samo protesty w ostatnich tygodniach, wycofanie się prezydenta Emmanuela Macrona z reformy państwa, jest to smutne dlatego, że Francja jest tym chorym człowiekiem Europy, ciągnie Europę w dół – ocenił Czaputowicz. Jego zdaniem na tym tle Polska jest „jasnym punktem”.

Według ministra „przywódca Francji będzie się bronił, dlatego szuka gdzie indziej odpowiedzialności za porażki na scenie wewnętrznej”. Czaputowicz stwierdził, że w tym czasie Macron poucza Polskę, co „nie jest w porządku”.

Trzeba najpierw posprzątać u siebie w kraju. A to jest zły sygnał, takie pouczanie, wygrażanie Polsce przy takich kłopotach wewnętrznych. Ja myślę, że tutaj jest duże zagrożenie rządów prawa we Francji. – ocenił minister spraw zagranicznych.

Szef polskiej dyplomacji powtórzył także w studio Polsat News, że Polska opowiada się za objęciem Nord Stream 2 europejską dyrektywą gazową, co „spowoduje, że nie będzie on taki korzystny dla Gazpromu”. Oświadczył także, że „nie spodziewa się niespodzianki” w kwestii decyzji prezydenta dotyczącej podpisania nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. „Ustawa będzie podpisana, będzie realizowana” – zapowiedział.

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/czaputowicz-nazwal-francje-chorym-czlowiekiem-europy/
Tags: france, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments